válkaČeskoslovenskoobjevy

První pokus skočit na motorce s padákem nedopadl úplně nejlíp

Přestavte si, že se řítíte skoro stokilometrovou rychlostí na motorce, pak s ní skočíte ze srázu a máte otevřít padák. Není to rozhodně něco, co by běžný člověk chtěl jen tak zkoušet. Fred Osborne se do toho pustil a nedopadlo to vůbec dobře.

Tomáš Chalupa 28. března 2018

Fred Osborne je na záběrech z roku 1926 zjevně v dobrém rozmaru, přestože se pouští do pekelně odvážného a nebezpečného podniku. Rozjede se se svou motorkou z útesu Huntington Cliff poblíž Los Angeles a skočí dolů. Jak sami vidíte, byl z toho hrozivý pád, který Osborne s obrovskou dávkou štěstí přežil. Podle novinových zpráv ho zachránilo to, že při pádu zavadil o telefonní dráty. Příčinou pádu bylo to, že se mu neotevřel padák. Podle všeho by ale nedopadly věci líp, i pokud by se mu padák otevřel. Výška útesu a rychlost jízdy byla příliš nízká a padák by neměl čas ani po otevření pád zbrzdit. Osborne se vrhl do dobrodružství, na jehož konci na něj zkrátka nic dobrého nečekalo. Byl z toho naštěstí jen několikatýdenní pobyt v nemocnici.

Osborne mohl děkovat bohu, že nedopadl jako Franz Reichelt v roce 1912. Francouzský krejčí se rozhodl skočit s podomácky vyrobeným padákem z prvního patra Eiffelovy věže. S úsměvem řekl ostatním „uvidíme se dole“, skočil a zemřel, jelikož se mu jeho padák vůbec neotevřel.

O Osbornově skoku z útesu informoval čtenáře dobový tisk.

O Osbornově skoku z útesu informoval čtenáře dobový tisk.

Když je řeč o parašutistických pokusech, vůbec první úspěšný pokus na tomto poli provedl André-Jacques Garnerin, který je považován za vynálezce padáku. Jeho první seskok se uskutečnil s hedvábným padákem 22. října 1797 z balónů nad Parc Monceau v Paříži. Po seskoku z 900 metrové výšky přistál bez zranění před užaslým davem. 3. – 4. října 1803 přeletěl vzdálenost 395 km mezi Paříží a Lucemburkem v balónu. Garnerinova žena Jeanne-Geneviève byla první ženou, která kdy seskočila padákem.

Lidské pokusy pokořit gravitaci a zvítězit nad touto všemocnou silou jsou velmi staré. Už Leonardo da Vinci projektoval na svých skicách létající stroje, včetně padáků a balónů. Dnes už je skok s padákem zcela běžný a není problém ani skočit s ním na motorce, jako to s nasazením života zkusil před téměř sto lety Osborne.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu