válkaČeskoslovenskoobjevy

První podzemní park vybudovali v New Yorku v opuštěném tramvajovém depu

První podzemní park vybudovali v New Yorku v opuštěném tramvajovém depu
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pod Williamsburgským mostem se nachází tramvajové depo Delancey, které je už 60 let opuštěné. Bylo otevřeno v roce 1908, ale od roku 1948 se přestalo využívat. Společnost Lowline zde hodlá vybudovat první podzemní park na světě.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2016

Myšlenka je jednoduchá, udělat pod New Yorkem zelený prostor, kam by si mohli lidé chodit stejně jako do parku. Jenže jak mohou rostliny existovat pod zemí? Je nutné k nim dostat světlo, k čemuž má sloužit speciální soustava zrcadel, která nejprve světlo na povrchu zachytí, pak ho spojí do jednoho paprsku a ten přivedou do podzemí. Tam je připravený speciální reflexní povrch, od kterého se paprsky už budou odrážet do celé místnosti.

Lowline právě pro tento účel vyvinula speciální zrcadla a sluneční kolektory, které testovala ve své vlastní laboratoři. Tu mají pod zemí jen blok od opuštěného depa. Podmínky jsou tedy prakticky stejné jako v depu. Do laboratoře se může přijít podívat veřejnost, aby viděla, jak celý systém funguje.

Na 1000 čtverečných stopách ve své laboratoři pěstuje Lowline 70 druhů rostlin, keřů a stromů, celkový počet je 3000 kusů. Loweline by měla park otevřít v roce 2021.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu