válkaČeskoslovenskoobjevy

První počítače Applu jdou do dražby

První počítače Applu jdou do dražby
Zdroj: profimedia.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Steve Wozniak vyrobil Apple 1 sám jen pro potřeby společnosti. Šest těchto originálních kousků v původních dřevěných pouzdrech jde nyní do dražby, vyvolávací cena je 1,5 milionů dolaru.

Tomáš Chalupa 8. února 2021

V dějinách Applu jistě najdeme zajímavější a ironičtější historické kousky, jako je Macintosh 128K nebo iMac G3, ale ve skutečnosti to byl Apple I, který takříkajíc dal věci do pohybu. Model byl představen v roce 1976, když ještě Jobs a Vozniak pracovali v garáži Jobsových rodičů, kde bylo i oficiální sídlo firmy.

Do dražby jdou nejen samotné počítače, ale také ke každému patří klávesnice Datanetics Version D a televize Sony TV-115. Teprve v takové sestavě lze počítač použít. Dnes se odhaduje, že Apple I už existuje jen v asi 60 exemplářích. Jen šest z nich je ve funkčním stavu, jsou to právě ty, co jdou do dražby. Jejich stav a pravost potvrdil v roce 2019 expert Applu Corey Cohen. Certifikát pravosti je podepsán také kurátorem registru Applu Achimem Baquem. Zkrátka větší záruky pravosti již kupující nemůže získat.

Thumbnail # To nejsou krabice od pizzy, to jsou první počítače Apple I v Jobsově ložnici
Mohlo by Vás zajímat:

To nejsou krabice od pizzy, to jsou první počítače Apple I v Jobsově ložnici

Jak dopadne dražba, není samozřejmě jisté. Každý, kdo se přihlásí elektronicky do dražby, může napsat jakoukoliv částku, kterou je ochoten nabídnout, ale nemá žádnou jistotu, že bude akceptována. Nicméně přestože očekávaná a vyvolávací cena je oněch 1,5 milionu dolarů, může se stát, že nabídky budou nižší a stejně tak bude nižší i výtěžek dražby. Cena se ovšem vzhledem k historické hodnotě a technickému stavu počítačů nezdá nijak přepálená.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu