válkaČeskoslovenskoobjevy

První pivovar na světě byl postaven v Břevnově: Založil ho kníže Boleslav?

První pivovar na světě byl postaven v Břevnově: Založil ho kníže Boleslav?
Zdroj: wikicommons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Češi jsou na vrcholu pivní pyramidy. Vaříme nejlepší pivo, držíme si první místo v konzumaci na hlavu a naše pivovary každoročně získávají nejvyšší ocenění. Obliba zlatavého moku je u nás hluboce zakořeněná, vždyť první pivovar na planetě byl založen v Čechách už v 10. století! Pojdťe s námi na malou exkurzi.

Kateřina A. 4. srpna 2015

Historie břevnovského pivovaru je neoddělitelně spjata s historií kláštera. Ten byl založen druhým pražským biskupem sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. již v roce 993. Lze předpokládat, že brzy po vzniku kláštera vznikl i pivovar. Jeho existenci nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století, v níž papež Innocenc IV. nařizuje zrušit zákaz sv. Vojtěcha pražským měšťanům vařit v době neúrody pivo na prodej. To bylo možné pouze v klášterním pivovaru.

Za husitských válek byl celý klášter včetně hospodářských objektů téměř zničen a většina řeholníků se spolu s opatem uchýlila do kláštera v Broumově. Výstavba nového pivovaru proběhla v roce 1720. Vyráběl se tu slad pšeničný i ječný, z piv pak lehčí, méně hořké pivo pšeničné a později i silnější, hodně chmelený ležák z ječného sladu. Maximální výroba piva byla okolo 5 tisíc hektolitrů piva ročně.

Za válek o rakouské dědictví byl pivovar roku 1742 francouzskými a bavorskými vojáky silně poškozen a od té doby několikrát opravován. Nedostatečná kapacita sklepa, nezbytná pro delší zrání stále oblíbenějších ležáků, byla jedním z důvodů uzavření pivovaru. Pivovar byl v roce 1889 zrušen a objekt zbourán při rozšiřování výpadové silnice na Karlovy Vary, dnešní Patočkovy ulice.

Na dlouhou tradici břevnovského piva navázal v roce 2011 nově zbudovaný Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, který je umístěn v krásném barokním objektu bývalých stájí. Zařízení pivovaru je převážně české výroby a je možné si ho prohlédnout v rámci exkurze nebo při nákupu piva.

Kapacita zařízení je 3000 hl piva ročně. Vyrábí se vedle klasického světlého ležáku řada speciálních druhů piva s využitím různých druhů sladů a chmelů. Některá silná piva zrají v dřevěných sudech, vyrábí se i tak zvaná archivní piva. V nabídce pivovaru najdete:

Klasickou světlou dvanáctku 12% vyrobenou tradičním způsobem, vyznačující se plností a silnou, ale jemnou hořkostí.

Klasický tmavý ležák 11 % s tradičním způsobem výroby. K sypání se používají čtyři druhy sladu, které dodávají tomuto pivu typickou plnou karamelovou chuť i vůni.

Pšeničné pivo 11 % bavorského typu vyznačující se silným řízem a plností, slabou a jemnou hořkostí a především typickou slabě banánovou a hřebíčkovou vůní a chutí

Imperial Lager 20 %. Mohutné pivo, které si při své velké síle a hořkosti zachovalo pitelnost klasického českého ležáku.

Russian Imperial Stout 21 %. Tmavý speciál, který delším zráním získává vůni a chuť kvalitní hořké čokolády. Pivo si velice oblíbila carevna Kateřina Veliká.

Klášterní IPA 15 % je svým charakterem na pomezí anglického a amerického stylu. Plné tělo, vyšší, mírně drsná, ale příjemná hořkost a znatelný citrusový buket pocházející ze speciálních odrůd chmele.

Břevnovské Abbey 17 % (příležitostné pivo). Pivo má výraznou plnost, nižší hořkost a výrazné ovocné a kořeněné tóny ve vůni a chuti. Připomíná svým charakterem polotmavá trapistická piva.

Pšeničný Bock 16 % (příležitostné pivo). Výrazná hřebíčková a banánová vůně a chuť je příjemně doplněna karamelem pocházejícím z pšeničného karamelového sladu.

Tento intenzivní buket v kombinaci s vyšší plností činí z tohoto piva lahodný pivní dezert. Pokud bychom ale hledali nejstarší pivovar na světě, který po dobu své historie nepřerušil činnost, byl by to nepochybně Weihenstephan Brauerei z roku 1040, který najdete cca sedmdesát kilometrů jižněji u Freisingu poblíž mnichovského letiště. Z českých pivovarů se k těm nejstarším na světě určitě řadí ještě pivovar Herold, založený roku 1506 v okrese Příbram, Královský pivovar Krušovice z roku 1581 a Březňák z roku 1753.

Další články

Zavří­t reklamu