První obrněné vozidlo světa mělo poměrně silnou výzbroj.

První obrněné vozidlo světa mělo poměrně silnou výzbroj. | zdroj: thevintagenews.com


První obrněné vozidlo se jmenovalo Simms a vypadalo jako žehlička

TÉMATA: auta | technologie | tanky | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2019 | 12:00

Vůbec první obrněné vozidlo na světě byl Simms Motor War Car neboli zkráceně Simms, což bylo současně i jméno jeho konstruktéra. Frederick Richard Simms vytvořil jeho prototyp už v roce 1899.

Konstrukce stála na šasí vyrobeného pobočkou německého Daimleru v Coventry. Samotný stroj pak vyrobila společnost Vickers podle Simmsova návrhu. Vozidlo bylo čtyřkolové, vepředu mělo zesílený pancíř a bylo osazeno dvěma kulomety a automatickým kanonem. Tvarem připomínalo žehličku. Mohlo sloužit jako motorový průzkumník. Poháněl ho motor Daimler o výkonu 16 koňských sil a mohlo jet maximální rychlostí 14 kilometrů za hodinu.

Předpokladem bylo, že vozidlo bude využito britskou armádou v právě probíhající Burské válce v Jihoafrické republice. Jenže produkce prvního vozu byla nesmírně dlouhá, navíc ji provázely nejrůznější nehody, při jedné z nich byla například zničena převodovka. Vozidlo tak bylo hotové až v roce 1902, ale to už bylo po válce. Bylo tak pouze vystaveno na výstavě v Crystal Palace a nikdy se do boje nedostalo.

Francouzi vyvíjeli prakticky ve stejnou dobu svůj obrněný vůz Charron, Girardot et Voigt, což byl ale jen lehce pancéřovaný osobní vůz s jedním kulometem. Byl ale vyvinut o něco později než Simms, takže mu prvenství uniklo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu