válkaČeskoslovenskoobjevy

První neolitické město bylo tak přeplněné, že se v něm lidé snažili zabít jeden druhého

První neolitické město bylo tak přeplněné, že se v něm lidé snažili zabít jeden druhého
Zdroj: livescience.com

Çatalhöyük bylo před 9000 lety město, kde žilo na 8000 lidí. Bylo založeno v oblasti dnešního jižního Turecka a bylo jedním z prvních osídlení městského typu v historii. Jenže pobyt v něm byl plný útrap a představoval spíše boj o život než pohodlný městský život.

Tomáš Chalupa 16. července 2019

Hlavním problémem bylo, že na 32 akrech zástavby žilo příliš mnoho lidí. 8000 obyvatel bylo v permanentním stresu způsobeným takovým přelidněním. Dnes nám to možná tak nepřijde, ale v neolitu bylo vnímání prostoru naprosto odlišné. Lidé nebyli zvyklí na pobyt v těsné blízkosti dalších lidí nebo na přelidněné ulice a náměstí. Podle archeologických nálezů bylo ve městě opravdu nebezpečno a míra násilí byla velmi vysoká.

Čtvrtina z prozkoumaných koster tehdejších obyvatel měla na sobě zranění způsobená střelami z praku. Bylo nalezeno i množství těchto hliněných kuliček, které ale byly v podstatě smrtící projektily. Zdá se, že ve městě probíhaly přestřelky a souboje byly na denním pořádku. Dalším problémem byly nemoci. 33 procent koster vykazovalo znaky bakteriální infekce, 13 procent mělo také velmi špatný chrup.

Tehdejší domy ve městě byly tak natěsnány na sebe, že pokud někdo chtěl vejít do domu, musel nejprve po žebříku vylézt na jeho střechu a pak se spustit dovnitř. Šlo o skutečné ghetto, kde hliněné domy byly naskládány jeden na druhém. Život zde byl velmi stresující a nezdravý.

„Žili ve velmi přelidněném městě, kde bylo navíc plno zvířecích chlívků a jam na odpad. Není divu, že se tam ve velkém šířily nemoci,“ říká Clark Larsen, archeolog z univerzity v Ohiu. Město podle něj v pozdější době začalo také trpět nedostatkem surovin a potravin. To vše vedlo k tomu, že komunita byla jako sud prachu, který neustále vybuchoval v nových erupcích násilí.

Nakonec bylo město opuštěno a komunita celé osídlení opustila. Podle vědců tato první protoměsta umožňovala lidem vůbec poprvé zažit pocit pobytu na jednom přeplněném místě. V podstatě tomu čelí i dnešní lidé, jen se s tím naučili žít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu