válkaČeskoslovenskoobjevy

První návštěva nejvyšších představitelů Sovětského svazu v Československu

Dnešní generace bude překvapena, jak před 60 lety vítali Češi a Slováci s upřímným nadšením Nikitu Sergejeviče Chruščova a Nikolaje Bulganina. Na dobovém dokumentu z července roku 1957 je zaznamenáno, jak davy lidí s vlaječkami a pionýři v rudých šátcích a kyticemi růží oslavují návštěvu tehdejších vládců Kremlu v socialistickém Československu.

Václav Pokorný 5. října 2017

Aby vzbudila dojem, přijela sovětská delegace vlakem. Cesta z Čierné nad Tisou do Prahy jim trvala dva dny. Při průjezdu je zdravily davy nadšených lidí. Praha však nezůstala pozadu. Nikitu Sergejeviče Chruščova, prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, a premiéra Nikolaje Bulganina vítají vyzdobené ulice, houfy mávajících občanů a pionýři s kyticemi růží.

Pro tehdejší společnost a politiky byl Chruščov stále komunistou, ale v novém kabátě. Právě on na XX. sjezdu KSSS v roce 1956 přednesl projev O kultu osobnosti a jeho důsledcích, v němž zdrcujícím způsobem podrobil kritice Stalinovy zločiny. Projev to byl natolik převratný, že tehdy nebyl publikován. Chruščov dal také propustit miliony vězňů z gulagů, sovětské soustavy pracovních a koncentračních táborů. Mnozí členové jeho strany ho v té době kvůli tomu odsuzovali jako zrádce. Neostalinisté ho nakonec zbavili moci. V roce 1964 jej ve funkci nahradil Leonid Iljič Brežněv. Zůstává tak nezodpovězenou otázkou, jak by dopadlo Pražské jaro v roce1968, kdyby Chruščov zůstal u moci.

Další články

Zavří­t reklamu