Tento nález představuje první známý příklad zkamenělé mozkové tkáně dinosaura. Foto: Jamie Hiscocks | zdroj: YouTube


Poprvé nalezena mozková tkáň dinosaura! Přečkala 130 milionů let

TÉMATA: paleontologie | dinosauři | fosilie

user-avatar

Yvonne K.

24. 11. 2016 | 09:00

Hnědá hrudka hmoty na první pohled nevypadá nic moc, ale pro paleontology znamená hodně. Jak se nedávno ukázalo, jde o první nalezenou mozkovou tkáň pravěkého dinosaura z doby před 130 miliony lety! Najít takto starou fosilii měkké tkáně je velmi vzácné.

Nenápadný hnědý oblázek velikosti dlaně objevil před více než deseti lety jeden amatérský hledač fosilií z britského hrabství Sussex. Vědcům však léta trvalo, než zjistili, co se v něm skrývá. Umožnil jim to až skenovací elektronický mikroskop s vysokou rozlišovací schopností. S jeho pomocí vědci z Univerzity v Cambridge byli schopni rozpoznat mozkové pleny, kolagenová vlákna, cévy a složení mozkové kůry. Tento nález představuje první známý příklad zkamenělé mozkové tkáně dinosaura. Foto: Jamie Hiscocks

Nálezy jakýchkoli měkkých tkání z dinosaurů jsou přitom velmi vzácné, protože se rozkládají mnohem rychleji než jiné typy tkání, jako třeba kosti. Tkáň se v dobrém stavu zachovala díky tomu, že byla v podstatě sterilována podobně jako cibule poté, co dinosaurus zemřel. “Domníváme se, že tento dinosaurus zemřel v bažině nebo někde poblíž s hlavou částečně pohřbenou do sedimentu na dně,” sdělil spoluautor studie David Norman. “Protože voda měla málo kyslíku a byla velmi kyselá, měkké tkáně mozku se v ní zakonzervovaly a odlily předtím, než se zbytek těla celý zabořil do sedimentu,” dodal.

Norman se svými kolegy také zjistil, že mozková tkáň patřila druhu příbuznému Iguanodonovi, velkému býložravému dinosaurovi, který žil v období rané křídy před 133 miliony lety. Jeho mozek má podle vědců hodně společného se současnými ptáky i plazy. Ačkoliv někteří dinosauři se zřejmě pyšnily poměrně velkými mozky, tato fosilie ale nepoukazuje na tak rozměrnou velikost. Navíc kousek tkáně tlačí přímo proti mozkovně. Vědci připouštějí, že tento dinosaurus a jeho příbuzní mohli mít relativně složité chování. Ovšem zároveň odmítají z jedné nalezené fosilie vyvozovat jakékoli závěry o inteligenci těchto pravěkých tvorů.

 

user-avatar

Yvonne K.

24. 11. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu