válkaČeskoslovenskoobjevy

Poprvé nalezena mozková tkáň dinosaura! Přečkala 130 milionů let

Hnědá hrudka hmoty na první pohled nevypadá nic moc, ale pro paleontology znamená hodně. Jak se nedávno ukázalo, jde o první nalezenou mozkovou tkáň pravěkého dinosaura z doby před 130 miliony lety! Najít takto starou fosilii měkké tkáně je velmi vzácné.

Yvonne Pokorná 24. listopadu 2016

Nenápadný hnědý oblázek velikosti dlaně objevil před více než deseti lety jeden amatérský hledač fosilií z britského hrabství Sussex. Vědcům však léta trvalo, než zjistili, co se v něm skrývá. Umožnil jim to až skenovací elektronický mikroskop s vysokou rozlišovací schopností. S jeho pomocí vědci z Univerzity v Cambridge byli schopni rozpoznat mozkové pleny, kolagenová vlákna, cévy a složení mozkové kůry.

Tento nález představuje první známý příklad zkamenělé mozkové tkáně dinosaura. Foto: Jamie Hiscocks

Tento nález představuje první známý příklad zkamenělé mozkové tkáně dinosaura. Foto: Jamie Hiscocks

Nálezy jakýchkoli měkkých tkání z dinosaurů jsou přitom velmi vzácné, protože se rozkládají mnohem rychleji než jiné typy tkání, jako třeba kosti. Tkáň se v dobrém stavu zachovala díky tomu, že byla v podstatě sterilována podobně jako cibule poté, co dinosaurus zemřel. “Domníváme se, že tento dinosaurus zemřel v bažině nebo někde poblíž s hlavou částečně pohřbenou do sedimentu na dně,” sdělil spoluautor studie David Norman. “Protože voda měla málo kyslíku a byla velmi kyselá, měkké tkáně mozku se v ní zakonzervovaly a odlily předtím, než se zbytek těla celý zabořil do sedimentu,” dodal.

Norman se svými kolegy také zjistil, že mozková tkáň patřila druhu příbuznému Iguanodonovi, velkému býložravému dinosaurovi, který žil v období rané křídy před 133 miliony lety. Jeho mozek má podle vědců hodně společného se současnými ptáky i plazy. Ačkoliv někteří dinosauři se zřejmě pyšnily poměrně velkými mozky, tato fosilie ale nepoukazuje na tak rozměrnou velikost. Navíc kousek tkáně tlačí přímo proti mozkovně. Vědci připouštějí, že tento dinosaurus a jeho příbuzní mohli mít relativně složité chování. Ovšem zároveň odmítají z jedné nalezené fosilie vyvozovat jakékoli závěry o inteligenci těchto pravěkých tvorů.

Další články

Zavří­t reklamu