válkaČeskoslovenskoobjevy

První moderní tank byl Renault FT-17, měla ho ve výzbroji i československá armáda

Tank FT-17 byl první sériově vyráběný tank s moderními prvky, jak je známe z pozdějších let. Vyráběla jej firma Renault a v roce 1918 zasáhl do bitev první světové války. Protože se osvědčil, bojoval ještě o dvacet let později.

Tomáš Chalupa 31. srpna 2018

Jeho masová výroba byla na svou dobu ohromující. Francouzi jich dokázali vyrobit 3800. V bojích u Ploissy-Chazelle 31. května 1918 napadla skupina těchto tanků německé pozice. Třicítka strojů dokázala prolomit německé pozice a zahnat nepřátele na ústup. Jenže tanková taktika tehdy ještě byla v plenkách a tanky neměly dostatečnou podporu pěchoty. Němci zjistili, že tanky nenásleduje příliš mnoho vojáků, a dobyli pozice zpět. Renaulty se musely stáhnout, nicméně bylo zřejmé, že tato zbraň nasazená ve větším počtu může znamenat citelnou výhodu.

Generál Jean Baptiste Estienne žádal, aby se bojovalo podle nové taktiky, kdy se na německé zákopy budou řítit silné svazy těchto tanků. Tady někde se rodila speciální tanková taktika, jak ji později úspěšně praktikovali Němci za druhé světové války.

Tank se také velmi zamlouval Američanům, kteří vyrobili licenčně tisíce těchto strojů. Tank byl po všech stránkách úspěšný a kvalitní, takže nebylo divu, že jej Francouzi měli ve výzbroji ještě v době, kdy se Hitlerova vojska hrnula do Francie. Někde tady se zrodil mýtus, že Francie neměla ve druhé světové válce žádné moderní tanky a nasazovala do bojů obrněnce z první světové.

Samozřejmě Renault FT-17 neměl mnoho šancí proti modernějším německým tankům, ale jeho role byla v té době už spíše průzkumná a podpůrná. Ani Francouzi si nemysleli, že lehký tank z roku 1917 může bojovat v tankových bitvách, přestože jich měli úctyhodných 1560 kusů. FT-17 byl vyzbrojen 8mm kulometem, později i 37mm kanonem. Pancéřování mělo maximálně 12mm, což bylo v roce 1940 už žalostně málo.

Tank se vyvážel do mnoha zemí světa, měla ho ve výzbroji i československá armáda, ale všechny vyřadila dříve, než vypukla druhá světová válka. Používali jej také Finové, objevil se na jugoslávské frontě i v Itálii.

Renault FT-17 se po 80 letech představí v Česku

První tank ve výzbroji československé armády předvede tuto sobotu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky Tankový den v Lešanech na Benešovsku. Unikátní stroj zapůjčilo francouzské Tankové muzeum Saumur. Tank se tak veřejnosti na českém území představí po 80 letech. Naposledy jej česká veřejnost měla možnost zhlédnout v roce 1938 při výstavě Náchod 38. „Je to pro nás velká pocta i slavnostní okamžik mít tento tank v České republice,“ poznamenal ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Další články

Zavří­t reklamu