válkaČeskoslovenskoobjevy

První moderní jesle v Praze založil francouzský generál

První moderní jesle v Praze založil francouzský generál
Zdroj: wikiwand.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jen rok po vzniku samostatného Československého státu byly v pavilonu Havlíčkových sadů na pražských Vinohradech zřízeny moderní jesle. Je zajímavé, že je nezaložila žádná křehká žena, nýbrž ostřílený válečník, francouzský generál Pellé.

Václav Pokorný 17. prosince 2019

Roku 1918 Národní shromáždění vyhlásilo sesazení Habsburské dynastie a vznik samostatné Československé republiky. Jedním z prvních úkolů nového státu bylo vybudování akceschopné armády. Československo tehdy požádalo o pomoc Francii a ta vybrala důstojníka, který měl zkušenosti z Madagaskaru, Maroka, ale hlavně ze zákopů a štábů armády bojující v 1. světové válce. Tímto mužem byl divizní generál Maurice César Joseph Pellé (1836–1924), který byl v lednu 1919 jmenován do čela francouzské vojenské mise v Československu.

Do roku 1921 se mu podařilo vybudovat struktury generálního štábu, postavit armádu na moderních základech a podpořit zavedení všeobecné vojenské služby. Pro Maurice Pellého však pobyt v Československu nebyl jen další zastávkou v jeho pestré vojenské kariéře, ale také srdeční záležitostí. Zájem o umění jej přivedl do roztockého ateliéru malířky Zdeňky Braunerové. Tady se 56letý generál seznámil s o 30 let mladší malířčinou neteří Járou. Bláznivě se do ní zamiloval. Ta jeho city opětovala a 23. dubna 1921 se sezdali na staroměstské radnici v Praze.

Generál Pellé však při svém pobytu u nás projevoval zájem i o věci veřejné. Pod jeho patronací byly v říjnu 1919 v pavilonu Havlíčkových sadů na pražských Vinohradech zřízeny moderní jesle s názvem „Jesle generála Pellé“.

Jesle generála Pellé

Jesle generála Pellé

Jesle měly dvě oddělení – první, které se nacházelo v pravém a středním křídle, sloužilo pro děti od 3 do 6 let v době od 6 do 18 hodin. Toto oddělení tvořila jediná místnost o 100 metrech čtverečních. Obsahovala 25 postýlek, pár stolů a laviček, ale i hernu. Zvlášť byla koupelna, kde mělo každé dítě vlastní žínku, ruční, hřeben a v sáčku prádlo. K oddělení patřila samostatná kuchyně, zvláštní mléčná kuchyně a prádelna. Byla zde zřízena i samostatná izolační místnost pro případ infekce.

Levá část budovy sloužila pro oddělení pro kojence, pro děti od 6 týdnů do roku a půl. Měli zde 35 postýlek. Také toto oddělení mělo samostatnou kuchyni i koupelnu. Všechny děti se pravidelně jednou do týdne vážily a všechna podávaná strava byla pečlivě evidována.

Na svou dobu byly tyto jesle označovány jako velmi moderní a umožňovaly i chudým rodičům vychovávat při práci zdravé děti.

Jesle byly znovu uvedeny do provozu i po druhé světové válce. Postupem času však začal pavilon chátrat a jesle byly zrušeny. Před deseti lety proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce a nyní Pavilon slouží jako kavárna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu