válkaČeskoslovenskoobjevy

První manžel zachránil Marilyn od sirotčince. Kvůli kariéře v Hollywoodu se s ním ale musela rozvést

První manžel zachránil Marilyn od sirotčince. Kvůli kariéře v Hollywoodu se s ním ale musela rozvést
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Za svůj krátký život stihla Marilyn Monroe tři svatby a tři rozvody. Prvním vyvoleným byl James Dougherty, "kluk odvedle", který mladou dívku uchránil před dalším pobytem v sirotčinci.

Simona Knotkova 29. dubna 2018

Norma Jean Mortenson (později známá pod pseudonymem Marilyn Monroe) neměla lehké dětství. Matka Gladys jako psychická nemocná osoba nezvládala roli matky samoživitelky a malá holčička to odnášela častým pobytem v sirotčincích, u příbuzných nebo pěstounů. Její poslední opatrovatelkou byla Grace Goddard, přítelkyně matky. Když také Goddard byla nucena kvůli stěhování dívku opustit, poradila jí, aby se dalšímu pobytu v sirotčinci vyhnula sňatkem s mladíkem ze sousedství.

O pět let starší James Dougherty proti tomuto nápadu nic nenamítal. Jak ostatně prozradil v pozdějším rozhovoru, dvojice se skutečně milovala. Po pětiměsíční známosti proběhla v červnu roku 1942 svatba. Stalo se tak pouhých osmnáct dní poté, co Norma oslavila šestnácté narozeniny. Po svatbě se pár přestěhoval do čtyřpokojového domu v losangelské čtvrti Van Nuys.

Vztah novomanželů byl ze začátku idylický, a to i přesto, že Norma byla úměrně svému věku ještě dosti naivní a neobratnou domácí hospodyňkou. Dougherty později vzpomínal, jak jednou třeba vylepšila kafe tak, že do něj místo špetky soli dala celou lžíci. Za plotnou si také příliš neporadila a nejraději servírovala jednoduše hrášek s mrkví, protože prý se jí „líbily ty barvy“. James, kterému říkala „Daddy“ („Taťko“), jí ale všechny drobné prohřešky kvůli velké lásce dokázal odpustit. Slunná odpoledne společně trávili na pláži v Santa Monice a pojídali hotdogy a bramborové saláty. James byl také jejím prvním sexuálním partnerem.

„Šíleně jsme se milovali. Připadal jsem si jako ten nejšťastnějších chlápek na světě. Byly to jako rok trvající líbánky,“ vyprávěl v rozhovoru.

Manželské štěstí skončilo v roce 1943. Dougherty se tehdy přidal k americkému námořnictvu a vyjel bojovat za oceán. Norma si s ním pravidelně vyměňovala korespondenci, ale osamělý život ji brzy začal nudit. V továrně na padáky Radioplane si její nevšední krásy brzy povšiml fotograf David Connover. Snímky, které pořídil, se brzy dostaly do správných rukou a Norma Jean si začala budovat pověst jako modelka. Bylo jen otázkou času, než si jí všimli i hledači talentů z Hollywoodu a nabídli jí hereckou smlouvu. Byl tu ale jeden háček…

„Byl jsem zrovna na cestě do Šanghaje a plavil se lodí po řece Jang-c’-ťiang, když se ke mně dostaly papíry k rozvodu. Chtěla podepsat smlouvu s Foxem, podle které nemohla být vdaná. Nestály o těhotnou vycházející hvězdičku. Když jsem se vrátil, snažil jsem se jí to rozmluvit. Chtěla, abychom zůstali spolu, ale nebyli nadále manželé. S tím jsem nemohl souhlasit,“ prozradil Dougherty.

V roce 1946 došlo k rozvodu. Už o rok později se James Dougherty ženil podruhé a za svou přijal Patriciu Scoman, s níž počal tři dcery. Během pětadvacetiletého společného života měl James přísný zákaz dívat se na filmy bývalé ženy.

Na fotografie z první svatby se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu