válkaČeskoslovenskoobjevy

První letušky byly profesí zdravotní sestry, za svatbu byl vyhazov

První letušky byly profesí zdravotní sestry, za svatbu byl vyhazov
Zdroj: thevintagenews.com

Práce snů, ale také náročná dřina. To se říká o práci letušek. Historie tohoto povolání ukazuje, že původně to byla doména mužů. A letušky, tedy ty první, přišly až deset let po nich.

Tomáš Chalupa 25. února 2019

Prvním členem palubního personálu, který měl na starosti výhradně pohodlí pasažérů, byl Heinrich Kubis, který působil jako steward v roce 1912. Samo slovo steward je převzaté z námořní terminologie, konkrétně ze zaoceánských parníků. Preference mužů byla na počátku i u aerolinek. Ve dvacátých letech minulého století měly své stewardy Imperial Airways, v roce 1926 prvního stewarda zaměstnaly i Stout Airways a o tři roky později také PanAm.

První ženou – letuškou byla pětadvacetiletá zdravotní sestra Ellen Churchová. Byla najata společností United Airlines v roce 1930. Brzy tohoto příkladu následovaly další aerolinky, které vždy najímaly profesí zdravotní sestry. Slovo letuška ještě neexistovalo, těmto ženám se tak říkalo stewardky nebo hostesky.

Zájem o pozici letušek významně vzrostl za velké ekonomické krize. Ženy neměly do té doby mnoho příležitostí a také důvodů hledat si plnohodnotné zaměstnání. Nutnost vydělat peníze je vedla ke zvýšenému zájmu o pozice letušek. Aerolinky TWA registrovaly přes 2000 žádostí na pouhých 43 volných míst. Brzy také přestalo platit, že aerolinky najímaly na pozice letušek jen vystudované zdravotní sestry.

Ženy brzy začaly z pozic stewardek vytlačovat své mužské kolegy. Byly na ně kladeny přísné nároky nejen ohledně vzdělání, ale také vzhledu. Což ostatně platí dodnes. Letušky musely procházet testy čtyřikrát do roka. Musely mít vysokou školu, musely být nejméně 175 cm vysoké, svobodné, štíhlé a nenosit brýle. Zkrátka výkvět, po kterém touží každý muž. A to bylo také tak nějak sdělení pasažérům mezi řádky. Žena, která vám servíruje za letu kávu, je nejen krásná, ale také vzdělaná a hlavně volná. Jako marketingový tah skvělé. Letušky, které se vdaly, byly okamžitě propuštěny.

Dnes už by něco podobného nebylo možné, doba v tomto ohledu značně pokročila. I když, jak se to vezme, loni například vzbudila pozornost zpráva, že vietnamské aerolinky VietJet Air lákají své pasažéry na polonahé letušky. Ty obsluhují cestující jen v bikinách. Rozruch také vzbudil postup čínských aerolinek, které vyhodily svou letušku poté, co ji přímo za letu na palubě požádal o ruku její přítel. Zatímco lidé si zamilovaný pár fotili a tleskali jim, aerolinky uvedly, že na palubě kvůli tomu vypukla vřava a byla ohrožena bezpečnost letu. Zkrátka letušky to nikdy nebudou mít úplně snadné a vysoké nároky na ně budou zřejmě kladeny vždy.

Další články

Zavří­t reklamu