První let balonu Kysibelka dopadl žalostně.

První let balonu Kysibelka dopadl žalostně. | zdroj: wikipedia commons


První letecká nehoda v Česku: Balon se zřítil na slévárnu a shořel

TÉMATA: lety balonem | aviatika | praha

user-avatar

Jan Kyzlink

16. 06. 2016 | 14:00

Před 125 lety, 16. června 1891, Pražané zažili hrůzostrašně vyhlížející havárii balonu Kysibelka. Neštěstí se zapsalo nejen do historie Jubilejní výstavy v roce 1891, jejíž atrakcí balon byl, ale i do historických tabulek jako první letecká nehoda v Česku.

Balon, jehož vlastníkem byl podnikatel Maxmilián Wolf, byl pojmenován podle karlovarské minerálky, která se v česky mluvících oblastech monarchie prodávala jako Kysibelka. Původně se vznášel upoutaný na laně v nejzazší části holešovického výstaviště a sloužil k vyhlídce a jako létající reklama na Mattoniho minerální vodu. Pod tlakem veřejnosti se Maxmilián Wolf rozhodl provozovat i volné lety. První cesta balonem byla naplánována na 16. června 1891 v rámci Jubilejní výstavy v Praze. Podívat se na ni přišlo 2000 lidí. Do balonu nastoupila tříčlenná posádka a šišatá Kysibelka, připomínající hrušku, se vznesla. "Poskakuje balón v chvatu, prvně puštěn bez špagátu, povznáší se do výše, nikdo ani nedýše," zpívalo se v kramářské písni.

„Balon vznesl se klidně, nepříliš rychle, do neobyčejné zde dosud výše; již po několika minutách stoupání páčena výše na 1000 metrů … Směr, kterým letěl, byl z místa vystoupení jihozápadní, takže balon blížil se Letné a Praze…“ čteme v tehdejších novinách.

Pak se ovšem přihodilo něco, s čím nikdo nepočítal. Pod rostoucím  tlakem plynu se obal balonu protrhl. Majitel totiž před vzletem zalepil vypouštěcí ventil a zavázal apendix, takže rozpínající se plyn při stoupání do výšky nemohl unikat. Balon se zřítil na  holešovickou slévárnu a koš skončil jen nevysoko nad výhní.

Zbytky balonu Kysibelka po ztroskotání na dvoře holešovické slévárny

Všichni tři členové posádky jako zázrakem přežili. Roztrhaná balonovina se rozložila přes komín tavící pece a vzňala se. Případ měl soudní dohru a Maxmilián Wolf byl žalován pro „ohrožení bezpečnosti těla“ a odsouzen k osmidennímu vězení.

Zřícení balonu ještě dlouho plnilo stránky novin a stalo se i námětem kramářské písně "Žalostná píseň o balonu Kysibelce".

 

user-avatar

Jan Kyzlink

16. 06. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu