válkaČeskoslovenskoobjevy

První letecká nehoda v Česku: Balon se zřítil na slévárnu a shořel

První letecká nehoda v Česku: Balon se zřítil na slévárnu a shořel
Zdroj: wikipedia commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Před 125 lety, 16. června 1891, Pražané zažili hrůzostrašně vyhlížející havárii balonu Kysibelka. Neštěstí se zapsalo nejen do historie Jubilejní výstavy v roce 1891, jejíž atrakcí balon byl, ale i do historických tabulek jako první letecká nehoda v Česku.

Jan Kyzlink 16. června 2016

Balon, jehož vlastníkem byl podnikatel Maxmilián Wolf, byl pojmenován podle karlovarské minerálky, která se v česky mluvících oblastech monarchie prodávala jako Kysibelka. Původně se vznášel upoutaný na laně v nejzazší části holešovického výstaviště a sloužil k vyhlídce a jako létající reklama na Mattoniho minerální vodu. Pod tlakem veřejnosti se Maxmilián Wolf rozhodl provozovat i volné lety. První cesta balonem byla naplánována na 16. června 1891 v rámci Jubilejní výstavy v Praze. Podívat se na ni přišlo 2000 lidí. Do balonu nastoupila tříčlenná posádka a šišatá Kysibelka, připomínající hrušku, se vznesla.

"Poskakuje balón v chvatu, prvně puštěn bez špagátu, povznáší se do výše, nikdo ani nedýše," zpívalo se v kramářské písni.

„Poskakuje balón v chvatu, prvně puštěn bez špagátu, povznáší se do výše, nikdo ani nedýše,“ zpívalo se v kramářské písni.

„Balon vznesl se klidně, nepříliš rychle, do neobyčejné zde dosud výše; již po několika minutách stoupání páčena výše na 1000 metrů … Směr, kterým letěl, byl z místa vystoupení jihozápadní, takže balon blížil se Letné a Praze…“ čteme v tehdejších novinách.

Pak se ovšem přihodilo něco, s čím nikdo nepočítal. Pod rostoucím tlakem plynu se obal balonu protrhl. Majitel totiž před vzletem zalepil vypouštěcí ventil a zavázal apendix, takže rozpínající se plyn při stoupání do výšky nemohl unikat. Balon se zřítil na holešovickou slévárnu a koš skončil jen nevysoko nad výhní.

Zbytky balonu Kysibelka po ztroskotání na dvoře holešovické slévárny

Zbytky balonu Kysibelka po ztroskotání na dvoře holešovické slévárny

Všichni tři členové posádky jako zázrakem přežili. Roztrhaná balonovina se rozložila přes komín tavící pece a vzňala se. Případ měl soudní dohru a Maxmilián Wolf byl žalován pro „ohrožení bezpečnosti těla“ a odsouzen k osmidennímu vězení.

Zřícení balonu ještě dlouho plnilo stránky novin a stalo se i námětem kramářské písně „Žalostná píseň o balonu Kysibelce“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu