Francie byla posetá věžemi se semafory.

Francie byla posetá věžemi se semafory. | zdroj: amusingplanet.com


První kyberútok se odehrál před dvěma sty lety

TÉMATA: krimi | technologie | francie | hacker | podvod | burza | 19. století

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 10. 2019 | 11:00

V roce 1988 Robert Morris a jeho dvacet studentů z Cornellu vypustilo na internet program zvaný červ, který rychle zasáhl velkou část tehdy ještě malinké sítě. Obecně se má za to, že to byl první kyberútok v historii, ale ten se odehrál ve skutečnosti ještě mnohem dříve.

V 19. století se zprávy předávaly optickým zařízením zvaným semafor.  Byla to hustá síť věží, na kterých byly dřevěné konstrukce s rameny. Na každé věži byl pozorovatel, který dalekohledem sledoval sousední věž a reprodukoval symboly, které na ní viděl. Nastavení těchto ramen symbolizovalo písmena, a daly se takto poněkud složitě, ale přesto efektivně přenášet zprávy po celé zemi.

Používání sítě bylo vyhrazeno pouze státu, ale v roce 1834 se jí na chvíli zmocnili dva bratři, kteří ji použili ke svým vlastním účelům. Francois a Joseph Blanc spekulovali na francouzské komoditní burze v Bordeaux. To byla druhá největší burza v celé Francii, jen těsně za Paříží. Právě v Paříži se děly pohyby kurzů, které se pak teprve přenášely na ostatní burzy. Trvalo to několik dní, protože zápisy se převážely v kočárech tažených koňmi. Kdyby se někomu podařilo dostat se k informacím dřív, než dorazily do města, mohl na tom solidně vydělat. Přesně to se rozhodli udělat bratři Blancovi.

Podplatili operátora věže v Tours, aby předával informace, které by mu postoupil jejich komplic v Paříži. Dostali by se tak k informacím z pařížské burzy dříve než kdokoliv jiný. Ovšem operátor nemohl do běžných zpráv jen tak vložit nějaké cizí zprávy, okamžitě by se na to přišlo. Blancovi proto vymysleli systém šifer, který se maskoval jako běžná provozní chyba. K těm docházelo, když operátor omylem nastavil nějaký jiný znak. Ten pak ale musel v další zprávě opravit a poslat znovu. Blancovi proto měli dalšího komplice s dalekohledem u věže v Tours, který četl jen tyto „chyby“, překládal je a předával bratrům.

Systém fungoval bez nejmenších problémů dva roky. Pak ale podplacený operátor onemocněl a vše vyklopil svému kamarádovi, který měl nastoupit místo něj. Ten to ale nahlásil nadřízeným. Bratrům Blancovým se ovšem nic nestalo, protože za zneužití systému neexistoval žádný zákonný postih. Prostě se s ním nepočítalo.

Příběh bratrů Blancových je důkazem toho, že jakákoliv nová technologie je dříve nebo později zneužita. Kdyby systém nezneužili Blancovi, byl by to někdo jiný, protože byl nezabezpečený. Současně jde v principu o hackerský útok, kdy byly do sítě záměrně posílány chybné zprávy, aby se někdo jiný obohatil.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 10. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu