válkaČeskoslovenskoobjevy

První horolezkyně a polárnice: na svahy se škrábaly v sukních a podpatcích

První horolezkyně a polárnice: na svahy se škrábaly v sukních a podpatcích
Zdroj: messynessychic.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Mnoho desetiletí předtím, než ženy dostaly volební právo, se některé z nich pustily do aktivit, které byly do té doby výsadou mužů. Jednou z nich bylo i horolezectví. Ovšem počátky byly opravdu krušné.

Tomáš Chalupa 8. března 2018

Jednou z průkopnic byla Josephine Diebitsch Pearyová, která se honosila titulem první ženy v Arktidě. Byla to dobrodružná cestovatelka a polárnice, což byl v 19. století jev naprosto nevídaný. Byla to přitom klasická lady, která jinak nosila bílé rukavičky a byla velmi bohatá. Trmácet se do ledových pustin, to bylo to poslední, co by někdo od takové dámy čekal. Ovšem zdání někdy klame. Její vášeň pro Arktidu zažehnulo její manželství se slavným polárníkem Robertem Edwinem Pearym. Právě po jeho boku vyměnila bílé rukavice za huňaté palčáky a vzala do ruky pušku. Svého manžela doprovázela na šesti velkých polárních výpravách. Na druhé z nich byla v osmém měsíci těhotenství a v roce 1983 porodila dítě na cestě k Severnímu pólu. Po návratu se stala celebritou a vždy prohlašovala, že jí v Arktidě ani na minutu nebyla zima. Pokud by to tak prý bylo, nikdy by se tam nevydala. Jaká to žena, chtělo by se vykřiknout.

Josephine Diebitsch Peary

Josephine Diebitsch Peary

Isabelle Charlet-Stratonová je další pozoruhodnou ženou průkopnicí. Do dějin se zapsala jako horolezkyně, která čtyřikrát zdolala Mont Blanc. Poprvé se tak stalo v roce 1876. I u této horolezkyně bylo hlavní příčinou její vášně manželství. Tato Britka si totiž vzala francouzského horského průvodce. Dvacet let pak po jeho boku zdolávala alpské vrcholy. Na její počest byl pojmenován jeden z vrcholů Pointe Isabelle.

Isabelle Charlet-Straton

Isabelle Charlet-Straton

Ovšem Stratonová nebyla první žena, která se na vrchol Mont Blancu dostala. Prvenství patří Marii Paradisové, chudé služebné, která si chtěla jakýmkoliv způsobem zajistit slávu a tím zlepšit svůj jinak poměrně smutný život. Zdolat Mont Blanc se jí zdálo jako dobrá cesta ke slávě, a tak se o to pokusila. Na vrchol se dostala, ale zpět se vrátila v naprosto zoufalém stavu, podchlazená a neschopná říct jediné slovo. V průběhu sestupu prý dokonce zoufalá a vyčerpaná Paradisová žádala své společníky, aby jí raději svrhli do jedné z četných průrev a ukončili její trápení. Ti jí naštěstí nevyhověli a dokázali jí dostat dolů.

Marie Paradis, dáma z Mont Blancu

Marie Paradis, dáma z Mont Blancu

Pro tyto i další ženy bylo v těch dobách nesmírně těžké prosadit se v disciplínách, kterým vládli muži. Musely překonávat předsudky i zákazy. Oblečení, ve kterém zdolávaly vrcholy, je z dnešního pohledu šílené. Sukně byly i pro takové podniky nezbytné. Když si Američanka Annie Smith Pecková na konci 19. století vzala místo sukně na svůj horolezecký podnik podvlékačky, byl z toho málem skandál. Ženy to zkrátka neměly vůbec lehké a je třeba jim vzdát hold a poklonit se jejich odvaze a vytrvalosti.

Annie Smith Peck

Annie Smith Peck

Související články

Další články

Zavří­t reklamu