válkaČeskoslovenskoobjevy

První homosexuální sňatek ve Španělsku proběhl už v roce 1901. Jedna z žen předstírala, že je muž

První homosexuální sňatek ve Španělsku proběhl už v roce 1901. Jedna z žen předstírala, že je muž
Zdroj: vintage-everyday.com

Homosexuálové ze Španělska si poprvé řekli své ano už před více než sto lety. Co vás už asi překvapí o něco méně - úplně legální to nebylo.

Simona Knotkova 22. května 2020

Ženy se spolu seznámily během učitelských studií v A Coruña. Jejich kamarádství brzy přerostlo v intimní vztah, čehož si všimli rodiče Marcely. Aby nedošlo ke společenskému skandálu, dceru poslali do školy v Madridu. Lásku dvou budoucích učitelek tímto krokem však neudusili.

Za nějaký čas se znovu potkaly a začaly společně žít ve vesnici Calo, kde Elisa pracovala. V kontaktu zůstávaly i poté, co Marcela odešla učit do Dumbríe. Ženy si dobře uvědomovaly, že tehdejší konvence jejich vztahu nepřejí a nikdy spolu nebudou moci vést stejně plnohodnotný vztah jako žena s mužem. Tedy aspoň co se týkalo oficiální stránky věci. Elisa se proto v roce 1901 rozhodla pro radikální krok.

Přejmenovala se na Maria, ostříhala si vlasy, začala se oblékat jako muž, a dokonce si vymyslela celý nový životní příběh. Podle něj byl Mario bratrancem Elisy, která tragicky zahynula během ztroskotání lodi. On sám vyrůstal v Londýně a jeho otec byl ateista. Aby se mohl s Marcelou „oženit“, 26. května téhož roku podstoupil první přijímání. Ke sňatku pak došlo krátce poté, 8. června 1901.

Bylo jen otázkou času, než skutečná identita Maria/Elisy vyplave na povrch. Když se tak stalo, obě ženy ztratily práci, byly vyloučeny z církve a policie vydala příkaz k jejich zatčení. Případ se rovněž dostal do místního tisku. Elisa tvrdila faráři, který ji před vyobcováním ohledával, že je hermafrodit. Duchovního však nepřesvědčila a společně s Marcelou jí tak nezbylo nic jiného než utéct. Podle posledních doložených zpráv se ženám podařilo uniknout do Ameriky, kde už zůstaly. Zajímavostí je, že i přes policejní vyšetřování nebyl jejich manželský svazek nikdy anulován a podle matričních materiálů je stále platný.

Na motivy jejich příběhu vznikl v loňském roce snímek Elisa y Marcela, který byl na berlínském festivale nominován na hlavní cenu.

Další články

Zavří­t reklamu