válkaČeskoslovenskoobjevy

První fotka amerických otroků na plantáži je z roku 1850

První fotka amerických otroků na plantáži je z roku 1850
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 2019 se do držení Nelson-Atkinsova muzea umění dostala fotografie, která je považována za nejstarší snímek černošských otroků v Americe. Jsou na ní vidět otroci pracující na bavlníkové plantáži. Cena snímku, který se prodával v dražbě, se vyšplhala na závratných 324 tisíc dolarů.

Tomáš Chalupa 19. června 2020

Jde o daguerrotyp, což je nejstarší typ fotografií, který vynalezl francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre. Má se za to, že je na ní zachycen život na plantáži Samuela T. Gentryho, nacházející se v Jižní Karolíně. Na farmě žilo z počátku šest členů Gentryho rodiny společně se třemi černými otroky. Později ale měl Gentry až 18 otroků, mezi nimi i ženy a děti.

Na počátku války Severu proti Jihu vlastnilo 37 procent jižanských rodin nějaké otroky. 15 procent z nich jich mělo více než dvacet. Většina rodin vlastnila kolem šesti otroků nebo i méně. Ukazuje to kontrast mezi tím, jak byly vnímány jižanské státy a jak to v nich ve skutečnosti vypadalo. Otrokářství zde sice bylo legální a využívané, ale obrovské plantáže se stovkami otroků nebyly zdaleka tak běžné, jak by se mohlo zdát. Průměrný obrázek jižanské rodiny představoval maximálně šest otroků, což byl zhruba stejný počet jako členů domácnosti. Gentry nebyl žádný vysoce postavený muž, ale počet 18 otroků, kterými disponoval, naznačuje podle sociálních ukazatelů, že byl takříkajíc na vzestupu. Ještě nepatřil mezi velké majitele půdy, ale pokud by Jih neprohrál a otroctví nebylo postaveno mimo zákon, mohl se jím v budoucnosti stát.

Z dobových dokumentů navíc víme, že po válce celá rodina výrazně zchudla. Gentryho majetek měl v té době hodnotu pouhých 375 dolarů, zatímco před válkou to bylo 12 tisíc dolarů. Postupně se jejich majetkové poměry opět trochu zlepšily, ale jako u drtivé většiny jižanských rodin, původní hodnoty již nikdy nedosáhly. Je to dáno tím, že bohatství a zemědělství Jihu stálo výhradně na otrocké práci. Peníze, půda a otroci byli jedinými ukazateli reálného bohatství. Po zákazu otrocké práce nastala ekonomická krize válkou zbídačeného Jihu, který se už o otroky nadále nemohl opírat. To vše je důležité mít na paměti při sledování nejstaršího záběru s otroky. Jeden snímek ukazuje ekonomický vrchol, na který se Gentryho rodina i celý Jih dostali krátce před válkou Severu proti Jihu, která ale pak vše změnila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu