válkaČeskoslovenskoobjevy

První filmové záběry thrilleru Anthropoid: takto hrají Jamie Dornan a Cillian Murphy československé výsadkáře

První filmové záběry thrilleru Anthropoid: takto hrají Jamie Dornan a Cillian Murphy československé výsadkáře
Zdroj: hollywoodreporter.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Filmová produkce uvolnila první fotografii z připravovaného válečného thrilleru Anthropoid. Zachycuje herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho v rolích odvážných československých výsadkářů Kubiše a Gabčíka, kteří v roce 1942 seskočili nad protektorátem, aby zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Film se v současné době natáčí v Praze a do kin bude uveden příští rok.

Yvonne Pokorná 2. srpna 2015

„Jsem nesmírně pyšný, že mohu přinést příběh o operaci Anthropoid na plátna kin. V České republice je to příběh národní hrdosti a je na čase, aby tento příběh znal celý svět,“ prohlásil režisér filmu Sean Ellis, jehož zatím nejúspěšnějším počinem byl film Metro Manila. Zároveň přiznal, že mu trvalo 14 let dostat tento námět na filmové plátno. Scénář k filmu mu napsal bývalý asistent věhlasného Stanleyho Kubricka Anthony Frewin, který je nyní spisovatelem.

Je Jamie Dornan vhodným představitelem Jana Kubiše (uprostřed)?

Je Jamie Dornan vhodným představitelem Jana Kubiše (uprostřed)?

Do hlavní role Jana Kubiše Ellis obsadil populární britského herce Jamieho Dornana, kterého v poslední době proslavila role nadrženého milionáře z Padesáti odstínů šedi. Řada Čechů to sice nevnímá jako šťastné obsazení, ale Britové se na výkon svého miláčka velmi těší. Herec své fanoušky ujišťuje, že byť hraje atentátníka, Kubiš je kladným hrdinou. „Mohlo být silnějšího nutkání než mít možnost zabít někoho tak strašlivého?“ obhajuje Dornan Kubiše. „Pro všechny byl Heydrich ztělesněné zlo. Šlo tak o vraždu pro vyšší dobro. Nic nemohlo přinést větší satisfakci než zabití strůjce konečného řešení,“ vysvětloval před novináři.

Atentát na prominentního nacistu Reinharda Heydricha, hlavního strůjce holokaustu

Atentát na prominentního nacistu Reinharda Heydricha, hlavního strůjce holokaustu

Ve filmu se vedle Dornana objeví plejáda nejtalentovanějších evropských herců. Jana Gabčíka ztvárňuje zkušený irský herec Cillian Murphy, který na sebe před lety upozornil rolí astronauta ve sci-fi snímku Sunshine. Z českých herců dostaly příležitost herečky Aňa Geislerová a Alena Mihulová.

Film se v současné době točí v Praze – na místech, kde k událostem opravdu došlo. Jedním z nich je křižovatka Vychovatelna v Libni, kde Kubiš s Gabčíkem provedli atentát. Ten se s notnou dávkou štěstí zdařil a Heydrich po pár dnech na následky zranění zemřel, ale následovaly obrovské represe včetně vypálení Lidic a všichni parašutisté byli nakonec zabiti nebo zajati.

Další články

Zavří­t reklamu