válkaČeskoslovenskoobjevy

První filmová adaptace Hobita vznikla v socialistickém Československu, byla proklatě krátká

První filmová adaptace Hobita vznikla v socialistickém Československu, byla proklatě krátká
Zdroj: wikipedia commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Před 53 lety vznikla první filmová adaptace Hobita. Byla animovaná a podílel se na ni výtvarník Adolf Born, kterého pak proslavili Mach a Šebestová. Desetiminutový film byl v podstatě vyprodukován jako zástěrka při obchodu s filmovými právy.

Václav Pokorný 16. srpna 2019

Málo známým faktem je, že první filmový Hobit se zrodil v roce 1966 v Praze. Jednalo se o krátký animovaný film, jehož režie se ujal Gene Deitch, animátor a režisér žijící od roku 1959 v Praze. Producentem filmu byl Oscarem oceněný William Snyder a výtvarníkem český malíř Adolf Born.

William Snyder měl v té době krátkodobou licenci k Tolkienovu dílu Pán prstenů. Podmínkou k jejímu prodloužení však bylo natočí barevného filmu o Hobitovi do poloviny roku 1966, což se Snyderovi nakonec podařilo.

Využil svých kontaktů v tehdejším Československu, kde se natáčela celá řada animovaných seriálů pro velká hollywoodská studia, například i Tom a Jerry. S nabídkou spolupráce oslovil animátora a filmového režiséra Deitche. Ten se spojil s malířem Adolfem Bornem a za pouhých třicet dnů natočili krátký dvanáctiminutový animovaný film s názvem The Hobbit. Poté se film promítal před menším publikem v New Yorku. Někteří diváci dokonce museli podepsat prohlášení, že jej viděli. Snyder tak získal důkaz, že splnil podmínky smlouvy, a práva na zfilmování Tolkienova díla mu byla prodloužena. Pro malíře Adolfa Borna se Hobit stal prvním filmem v jeho kariéře.

Adolf Born (1930-2016)

Adolf Born (1930-2016)

Dnešní fanoušci světa hobitů však považují tuto animaci za bizarní dobovou raritu a někteří si zoufají nad předlohou, protože s Hobitem v ní zachází značně svévolně. Třeba Bilbo Pytlík tu dokonce míří k ženitbě s princeznou.

Samotný producent William Snyder se pokusil ještě jednou o natočení animovaného filmu Hobit. V roce 1967 požádal o spolupráci animátora Jiřího Trnku, tentokrát na celovečerním filmu. Trnka nakreslil pro film několik návrhů postav, ale v roce 1969 zemřel a dílo nestačil dokončit. Producent Snyder poté práva na Hobita prodal se slušným ziskem 100 000 dolarů. Další animovaná verze Hobita se objevila teprve až za dalších deset let, kdy režiseři Arthur Rankin a Jules Bass vytvořili jeho příjemně ztřeštěnou televizní podobu z roku 1977 v délce 78 minut.

Hrané podoby se film dočkal až díky novozélandskému režisérovi Peterovi Jacksonovi. Jelikož mu v sérii Pán prstenů bylo vyčítáno, že spoustu scén z knihy vystřihl, rozhodl se u Hobita držet se pevně knižní předlohy a navíc do příběhu zamíchat další legendy Středozemě. Vznikla tak nakonec rozsáhlá filmová trilogie natočená v letech 2012 až 2014.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu