Lilian Gish v roce 1920. Její portrét kolorovala Dana Keler.

Lilian Gish v roce 1920. Její portrét kolorovala Dana Keler. | zdroj: pinterest


První dáma němého filmu Lilian Gish: Kvůli filmu hladověla a umrzly jí prsty

TÉMATA: herečky | film | kinematografie | němý film

user-avatar

Yvonne K.

10. 12. 2017 | 11:15

Americká herečka Lilian Gish (1893–1993) byla jednou z prvních velkých hvězd, které zrodil filmový průmysl. Přezdívalo se jí “první dáma stříbrného plátna”. Americký filmový institut ji v roce 1999 vyhlásil sedmnáctou největší ženskou hereckou hvězdou 20. století. Na pohled křehká, éterická kráska však prokazovala jak ve filmu, tak i v osobním životě jistou tvrdost a vnitřní sílu. Pro filmové umění, jemuž obětovala i osobní život, byla schopna zříci se i rodinného života.

S herectvím začala Lilian Gish již v šesti letech. Její otec byl nenapravitelný alkoholik, jenž rodinu opustil, a matka tak musela sama živit rodinu. Obě dcery, Lilian a Dorothy, jí musely od útlého věku pomáhat. Stejně jako matka hrály v divadle nebo prodávaly ve foyer popcorn a cukrovinky.

Po přestěhování do New Yorku se sestry Gishovy skamarádily s tehdy dvacetiletou herečkou Mary Pickford ze sousedství. Ta je představila slavnému režisérovi D. W. Griffithovi a pomohla jim získat smlouvu u společnosti Biograph Studios.

Lilian Griffitha uchvátil svým vzezřením jemné, éterické krásky. Okamžitě jí nabídl roli ve filmu “An Unseen Enemy”. Další nabídky se jen sypaly a během roku 1912 Lilian s Griffithem natočila 12 snímků a v dalších dvou letech účinkovala v celkem 25 filmech. Vedle Mary Pickfordové, “miláčka Ameriky”, byla Lilian Gish největší hvězdou rodícího se filmového průmyslu. Filmování doslova propadla, kvůli němu se ani nevdala a neměla děti. “Myslím si, že manželství je kariéra sama o sobě. Dávala jsem přednost herecké kariéře,” přiznala.

Na plátně většinou zosobňovala trpící, ale statečné hrdinky. Sama byla ochotna pro filmové umění trpět a snášet extrémní podmínky. Při natáčení filmu “Cesta na východ” v roce 1920 mrzla několik hodin na ledové kře, která plula na řece. Měla předstírat, že leží v bezvědomí, s vlasy a rukama ponořenýma do studené vody. Následkem toho se jí nevratně poškodily nervy v prstech. Na umírající scénu ve filmu “La Bohème” (1926) se připravovala tak, že tři dny nejedla ani nepila, až měl režisér obavu, že natočí skutečné umírání.

Během 20. let sláva Lilian Gish pomalu uvadala a s nástupem zvuku se objevovala ve filmu už jen sporadicky. Do módy přicházel jiný typ hereček, jako byly Louise Brooks nebo Greta Garbo. Nevinné, slušné dívky, jaké představovaly sestry Gishovy nebo Mary Pickford, se již zkrátka přežily a populárními se staly ženy typu vamp. Slovy její konkurentky Louise Brooks, Lilian Gish se v éře emancipovaných flapperek začala čím dál více jevit jako “naivní, asexuální starožitnost”.

Většinu 30. a začátek 40. let minulého století vystupovala Lilian Gish na jevišti, od počátku 50. let pak působila v televizi. Svoji kariéru završila v 93 letech po boku Bette Davis v dramatu "Srpnové velryby" (1987), kde představovala jednu ze dvou přestárlých sester. Mnohé tehdy velice mrzelo, že za tuto roli nebyla nominována na Oscara, ona tehdy odpověděla, že “alespoň nemusela prohrát s Cher”.

V pozdním věku byla Lilian Gish vášnivou propagátorkou němého filmu. Zúčastňovala se projekcí klasických děl z této éry, na toto téma přednášela a poskytovala rozhovory. “Zvuk jsem nikdy úplně nepřijala. Němé filmy svým způsobem vedly k rozvoji zcela nové umělecké formy. Nebyla to jenom pouhá pantomima, ale něco nádherně expresivního,” prohlásila.

Lilian Gish se angažovala také v politice. Byla věrnou stoupenkyní Republikánské strany a aktivní antikomunistkou. Až do své smrti odmítala tvrzení, že film "Zrození národa", v němž hrála a které bylo považováno za oslavu Ku-Klux-Klanu, bylo rasistickým filmem. Během natáčení dramatu "Romola" (1924) se v Itálii setkala s diktátorem Benitem Mussolinim, kterého velmi obdivovala. Od počátku 2. světové války byla aktivní členkou Prvního amerického výboru (America First Committee), které odmítalo vstup USA do 2. světové války.

Portréty Lilian Gish v dobách její největší slávy si prohlédněte v naší fotogalerii.

user-avatar

Yvonne K.

10. 12. 2017 | 11:15

Zavří­t reklamu