válkaČeskoslovenskoobjevy

První člověk na světě podstoupil genovou terapii na zpomalení stárnutí

První člověk na světě podstoupil genovou terapii na zpomalení stárnutí
Zdroj: dailymail.co.uk

Ředitelka společnosti Bioviva Elizabeth Parrish podstoupila jako první člověk na světě genovou terapii na zpomalení stárnutí. Buňky jí omládly o dvacet let.

Simona Knotkova 6. května 2017

Čtyřiačtyřicetiletá žena podstoupila šestiměsíční experimentální terapii, jejímž cílem bylo prodloužení telomer.

Telomery jsou koncové části chromozomů, jejichž postupné zkracování vede ke stárnutí buněk. V rámci první procedury byl Parrish implantován protein follistatin, který ji měl chránit před úbytkem svalové hmoty. Druhá procedura zajišťovala ochranu kmenových buněk.

Výsledky po terapii ukazují, že telomery se ženě prodloužily o úsek pokrývající 20 let. Před terapií je měla Parrish přitom neobvykle krátké na svůj věk a hrozilo, že se nemoci způsobené stářím u ní začnou projevovat dříve. Testy nezávisle potvrdily i další organizace zabývající se stárnutím.

„Současné léčebné postupy mají jenom zanedbatelný přínos pro jedince trpící na nemoci ze stáří. Stejně tak změna životního stylu má pouze omezený dopad na léčení těchto chorob. Nejlepším řešením je biotechnologie, a pokud jsou naše výsledky přesné, stojíme na počátku nových dějin,“ sdělila Elizabeth Parrish.

Ne všichni jsou však z experimentů společnosti Bioviva nadšení. „Velmi mě to znepokojuje. Trval jsem na více klinických testech,“ nechal se slyšet kupříkladu George Martin, profesor na Washingtonské univerzitě, který se podílel na výzkumu. Od projektu však nakonec odstoupil

Vedoucí výzkumnice z univerzity v Georgetown Dana Glei je názoru, že dosud nebyla potvrzena přímá souvislost délky telomer se zdravím. „Pokud je to jako se šedými vlasy, jejich barvením nedocílíte toho, že budete žít déle.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu