Ladislav Pilka a první české dítě ze zkumavky

Ladislav Pilka a první české dítě ze zkumavky | zdroj: eprojekt.gjs.cz


První československé dítě ze zkumavky se již 35 let úspěšně skrývá

TÉMATA: medicína | oplodnění | československo | vědci

user-avatar

Václav Pokorný

3. 11. 2017 | 09:00

Bůh stvořil Adama a Evu a brněnský gynekolog Ladislav Pilka zase první československé dítě ze zkumavky. Byl to chlapec a na svět přišel před 35 lety. Jak vypadá, co dělá a jak se mu v životě daří, je stále tajemstvím.

4. listopadu 1982 se v porodnici na Obilném trhu v Brně narodilo první dítě počaté metodou umělého oplodnění nejen v Československu, ale i v celém tehdejším východním bloku. Jejich pokus přivést na svět dítě ze zkumavky slavil úspěch jen čtyři roky poté,  co se to povedlo britským kolegům.

Na rozdíl od nich ale profesor Pilka a jeho tým vytvořili celý medicínský postup bez odpovídajícího zázemí. “Naše první děti 'ze zkumavky' vznikaly doslova na koleně," vzpomínal Ladislav Pilka. “Speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti, hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega z týmu," vyprávěl gynekolog. V Petriho misce se k vajíčkům v živném roztoku přidají pohyblivé spermie.

I přes primitivní podmínky a takřka žádný kontakt se světovými výzkumníky se brněnským porodníkům podařilo nevídané. A páry, které by bez jejich pomoci zůstaly bezdětné, se mohly radovat z vlastních potomků.

Za třicet let od zrození prvního dítěte ze zkumavky doba značně pokročila a původní Pilkovu metodu GIFT, kdy se vajíčko se spermií přenáší do vejcovodu, nahradily metody, při nichž se spermie injekčně přímo vpraví do cytoplazmy zralého vajíčka ženy. První dítě narozené 29. října 1984 takovouto metodou ICSI/IMSI měl v Československu na svědomí rovněž tým profesora Pilky. I díky této tradici je dnešní úroveň české reprodukční medicíny naprosto srovnatelná s úrovní v ostatních vyspělých evropských zemích. Chlapeček se narodil 4. 11. 1982.

A co dělá dnes první dítě "ze zkumavky", dnes již třicetipětiletý mladý muž? Novináři se snažili na brněnské klinice oslovit jeho rodiče, aby se dozvěděli, jak se uplatňuje v životě. Rodina ale odmítla poskytnout novinářům jakékoli informace. “Matka prvního dítěte dokonce pohrozila trestním oznámením, když něco zveřejníme," svěřil se před pěti lety profesor Ladislav Pilka. Ale ani ten nám již nic neprozradí, protože v roce 2014 zemřel.

 

user-avatar

Václav Pokorný

3. 11. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu