válkaČeskoslovenskoobjevy

První české retromuseum vzniklo v Chebu. Návštěvníky vrací do doby reálného socialismu

První české retromuseum vzniklo v Chebu. Návštěvníky vrací do doby reálného socialismu
Zdroj: retromuseum.cz
+ 6 fotek+ 7 fotek

Chcete si připomenout či poznat 60., 70. a 80. léta minulého století? Přenést se do období reálného socialismu? V tom případě se vypravte na západ Čech. V Chebu totiž otevřeli první české muzeum zaměřené jen na retro, mapující období 1958 – 1989. Najdete tu stovky autentických, dobových předmětů, které nechyběly snad v žádné domácnosti té doby.

Jan Kyzlink 1. dubna 2016

Duchovním otcem a zakladatelem Retromusea je ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. Inspirací mu bylo úspěšné Muzeum NDR v Berlíně, které bylo v roce 2008 nominováno na cenu European Museum of the Year Award. V Česku donedávna žádné muzeum toho typu neexistovalo.

Základem Retromusea je stálá expozice nacházející se v přízemí a mezipatře budovy, věnovaná designu a životnímu stylu 60. až 80. let. Podobu každodenního života zde přibližují „reálná“ prostředí (dvojice obývacích pokojů a kuchyní z 60. a 80. let, kancelář), v nichž si návštěvníci mohou otevřít zásuvky a skříně, posadit se do křesla a v televizi sledovat tehdejší program nebo si mezi jednotlivými byty zavolat z telefonů s vytáčecím ciferníkem. Nechybí zde také ukázky šikovných českých kutilů, kteří z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí i díky dostatku volného času tvořili své vlastní, „domácí umění“.

Časové vymezení expozice je dáno dvěma přelomovými událostmi. Na jedné straně je to světová výstava Expo 58 v Bruselu, kdy se Československo začalo pootevírat západnímu světu po mnohaleté odmlce v 50. letech, a impulz nového vizuálního stylu, který podle ní dostal přízvisko „bruselský“. Na straně druhé ji ohraničuje sametová revoluce v listopadu 1989, která zcela změnila podobu společnosti a také podmínky umělecké tvorby. „Tato doba, kterou má dosud v paměti velká část společnosti, se pojí s jistou nostalgií a její negativa začíná překrývat milosrdný opar. Vzpomínání však nelze oddělit od politického kontextu totalitní společnosti, který určoval základní rámec veškerého dění, včetně průmyslové výroby a následně i designu,“ upozorňují zakladatelé muzea. Toto pozadí připomínají v několika projekcích filmových a fotografických dokumentů a v časové ose, která diváka vede celou expozicí.

Průmyslový design

Průmyslový design

Exponáty vystavené ve vitrínách ilustrují několik rovin tehdejší produkce. Jednak jsou to autorské originály, modely či prototypy, které se často kvůli nepružnosti systému nedostaly do výroby, případně byly vyráběny pouze v malých sériích na export. Vedle toho je zde k vidění běžná sériová produkce, která často zaostávala za světovým vývojem. I zde však najdeme mnoho ikonických výrobků s nadčasovým designem, které se staly symboly oné doby – vysavače, žehličky a vysoušeče vlasů Stanislava Lachmana, plastové a nafukovací hračky Libuše Niklové nebo řadu dopravních prostředků, jako je osobní automobil Škoda 1000 MB, motocykl JAWA 250 typ 353 (kývačka), skútr ČZ 502 („prase“) či model tramvaje Tatra T3.

Velorex alias hadraplán, který znáte třeba z filmu Vrchní, prchni, a kdysi tolik oblíbené „embéčko“.

Velorex alias hadraplán, který znáte třeba z filmu Vrchní, prchni, a kdysi tolik oblíbené „embéčko“.

Hlavní stálou expozici doplňují dvě menší výstavy Jedna je zaměřena na botasky, které se vyráběly v někdejším podniku Botana Skuteč. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky Eska 622. Dobovou hudbu si lze poslechnout v audio místnosti vybavené kazeťáky a walkmany z 80. let. V prodejní části si lze také zakoupit některý z původních československých výrobků, které se udržely na trhu a v nezměněném stylu se vyrábějí dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu