válkaČeskoslovenskoobjevy

První budíky vynalezli už staří Řekové

První budíky vynalezli už staří Řekové
Zdroj: ancientpages.com

Ačkoliv se zdá, že budík je moderní vynález 20. století, byl to Ktesibios, starořecký inženýr, kdo stojí za vynálezem tohoto zařízení. A po něm následoval také filozof Platón.

Tomáš Chalupa 27. prosince 2017

Ktesibios byl nejen inženýr, ale také fyzik a matematik. Žil v Alexandrii v ptolemaiovském Egyptě mezi lety 285 až 222 před naším letopočtem. Byl mimo jiné otcem pneumatiky, což je odvětví techniky, které se zabývá využitím stlačených plynů. Ktesibios byl velmi plodný vynálezce, na svém kontě měl nejméně tři zásadní vynálezy – odsávací pumpu, vodní hodiny a hydraulis, což byl předchůdce varhan.

Právě vodní hodiny by bylo možné označit za první budík. Byly sestrojeny nejen tak, aby sledovaly čas, ale také, aby jej doprovázely zvukem. Hodiny totiž fungovaly tak, že kapky vody v určitém čase dopadaly na gong. To vydávalo zvuk, který ovšem nebyl dostatečně silný, aby vzbudil člověka, nicméně byl slyšitelný a dalo se z něj odvodit, že uběhl daný čas.

Také známý filozof Platón sestrojil vlastní verzi těchto vodních hodin, kdy použil speciální nádoby. Byl totiž nešťastný, že jeho studenti chodili pozdě na přednášky. Aby nezaspávali, sestrojil hodiny, které fungovaly na bázi postupně se naplňujících nádob. Poslední z nich vydávala při naplnění vodou zhruba stejný zvuk jako čajová konvice. Pištění spolehlivě vzbudilo studenty a Platón byl s jejich funkčností velmi spokojen. Ktesibios a Platón tak mohou být považováni za první vynálezce budíků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu