válkaČeskoslovenskoobjevy

První autobusová havárie v českých zemích

První autobusová havárie v českých zemích
Zdroj: facebook

Pravidelná autobusová doprava v českých zemích byla slavnostně zahájena 13. května 1908 na linkách z Pardubic do Bohdanče a do Holic. Přestože tehdejší autobusy značky Laurin a Klement dosahovaly maximální rychlosti jen 28 kilometrů v hodině, již 28. listopadu došlo k první havárii na lince z Bohdanče do Pardubic.

Václav Pokorný 12. února 2020

Prvními státními autobusovými linkami byly dvě linky rakouského ředitelství pošt a telegrafů pro země české z Pardubic, které slavnostně zahájily provoz 13. května 1908 v 8 hodin ráno.

Na prvních linkách z Pardubic do Bohdanče a z Pardubic do Holic jezdily autobusy značky Laurin & Klement typu HOS s dřevěnou karoserií. Přední část sloužila cestujícím, v zadní se dopravovala zavazadla a povozná pošta. Autobusy byly osazeny čtyřválcovým benzinovým motorem s řetězovým pohonem zadních kol a s dřevěnými koly s obručemi z plné gumy. Optimální rychlost těchto autobusů byla 26 kilometrů v hodině a maximální dovolená rychlost 28 kilometrů v hodině. Vůz měl spotřebu až 62 litrů benzinu na 100 kilometrů.

Již několik měsíců po zahájení dopravy došlo k první významné nehodě. 28. listopadu 1908 při jízdě z Bohdanče do Pardubic praskla vozu přední náprava a ten se zřítil do semtínské hráze. Tři lidé byli zraněni těžce a dva lehce. Autobus byl po nehodě opraven a znovu nasazen do provozu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu