válkaČeskoslovenskoobjevy

První americká supermodelka Audrey Munsonová dožila svůj život v blázinci

První americká supermodelka Audrey Munsonová dožila svůj život v blázinci
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Byla první americkou supermodelkou, která si získala obdiv davů. Provokovala i fascinovala svým otevřeným přístupem k nahotě. Byla slavná, přesto dožila svůj život zcela sama v ústavu pro duševně choré. Její krása a půvab jí nakonec štěstí ani peníze nepřinesly.

Tomáš Chalupa 3. října 2018

Na vrcholu radnice dolního Manhattanu, ve výšce 140 metrů nad zemí, se nachází socha nazvaná Civic Fame, tedy Občanská sláva. Jejím autorem je sochař německého původu Adolph Wienman. Socha znázorňuje ženu a modelem Wienmannovi seděla modelka Audrey Munsonová.

Munsonová byla ikonou první dekády minulého století. Stála modelem mnoha sochařům a umělcům. Hrála v prvních filmech a nebála se nahoty, spíše naopak. Byla múzou i sexuálním symbolem a je považována za první americkou supermodelku.

Jenže Munsonová byla slavná, ale nikoliv bohatá. Pobírala za svá vystoupení poměrně směšné peníze. Navíc po čase začala její popularita upadat. Na počátku 20. let už zcela vypadla ze společenského života na Manhattanu a nebyla příliš žádoucí pro divadla, filmové tvůrce ani umělce. Skončila se svou matkou úplně švorc v malém městečku jménem Mexico poblíž New Yorku. Kdysi extrahvězda první velikosti zde vzala práci servírky v místním baru. Dnes nepředstavitelný osud. To ale nebyl zdaleka konec.

U Munsonové se začaly projevovat příznaky psychické nemoci. Trvala na tom, že chce být oslovována baronka Audrey Meri Munson-Munson. Za svým pádem viděla židovské spiknutí. Netajila se svým antisemitismem a dokonce napsala do parlamentu dopis s návrhem zákona, který by ji osobně chránil před Židy. To už byla nemoc v plném proudu.

Ve svých 40 letech byla poslána do Ogdensburgu u kanadských hranic, kde byla po několik let hospitalizována na psychiatrickém oddělení místní nemocnice. Pak byla na nějakou dobu přesunuta do místního domova důchodců, ale znovu jí přijali zpět do nemocnice, kde zemřela ve věku 104 let.

O jejím osudu se dnes už moc nemluví, ale přesto je v New Yorku plno soch, kterým stála předlohou. Jde například o Pulitzerovu fontánu u Plaza Hotelu, monument na Columbus Circle, sochu v Newyorské veřejné knihovně nebo Frickově muzeu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu