Tank v německých zákopech u Cambrai, útok ztroskotal kvůli prozrazení

Tank v německých zákopech u Cambrai, útok ztroskotal kvůli prozrazení | zdroj: dailymail.co.uk


První tankový útok v dějinách se nepovedl, vše dopředu prozradil irský zajatec

TÉMATA: tanky | první světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 11:00

Dne 18. listopadu roku 1917 bylo na bojišti zajato šest vojáků z Ulsterské 36. divize. Nikdo tehdy netušil, jak nedozírné následky bude mít zajetí několika Irů.

Vojáci, které Němci zajali,  byli Irové. Ti měli k Velké Británii velmi vlažný vztah. Británii brali jako okupační mocnost ve svém domovském Irsku a vlastně by jim vůbec nevadilo, kdyby celou válku vyhráli Němci. Byli zajati v oblasti Cambrai, kde zrovna Britové chystali cosi převratného. Připravovali vůbec první tankový útok v dějinách válek. Tank jako nová zbraň měl s konečnou platností porazit vytrvalé Němce. Britové do něj vkládali velké naděje, doufali, že by nasazení této zbraně mohlo ukončit celou válku. 

Přestože útok měl být utajen, Němci se o něm dozvěděli v předstihu právě od irských zajatců. Podle výzkumu autora historických knih Johna Taylora, který na celý případ přišel, nebyli Irové nijak mučeni nebo jinak nuceni k tomu, aby důležité tajemství vyzradili. Prostě se rozhodli, že neoblíbené Brity "napráší". Bylo to důsledkem jejich nenávisti k britskému impériu i velícímu generálovi. Neuplynula dlouhá doba, kdy bylo v Irsku krvavě potlačeno povstání. Navíc irská jednotka byla nasazena ve velmi nebezpečném úseku fronty. To vše hrálo roli a snižovalo morálku zajatých Irů.

20. listopadu se z pozic vyvalily stovky britských tanků. Připraveným Němcům se je podařilo zastavit na kopci u Flesquières. Tankový útok zcela ztroskotal, přesto Britům ukázal, že jejich zbraň má budoucnost. Ovšem daň zaplacená v tomto boji byla vysoká, navíc kvůli selhání tankového útoku selhaly i bojové operace v dalších místech a Britům se nepodařilo dobýt důležitý Bourlonský hřeben. To vše kvůli několika Irům, kteří byli zajati a nenechali si důležité tajemství pro sebe. Stálo to tisíce životů. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu