válkaČeskoslovenskoobjevy

Průzkumník našel bunkr z 2. světové války. Jeho zdi dodnes zdobí portréty schovávaných

Průzkumník našel bunkr z 2. světové války. Jeho zdi dodnes zdobí portréty schovávaných
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Životní objev - tak mluví o svém posledním nálezu průzkumník Chris Halliwell. V podzemních tunelech Mnichova našel bunkr z 2. světové války, který mimo jiné zdobí uhlem namalované portréty.

Simona Knotkova 30. září 2018

Jednatřicetiletý Chris Halliwell se urban exploration (prohledávání nedostupných a opuštěných objektů stvořených lidskou činností, pozn. red.) zabývá dva roky. O protileteckém krytu v Mnichově slyšel z povídání mnoha jiných nadšených průzkumníků. Když ale bunkr po třech dnech hledání v terénu konečně našel, výsledek předčil všechna jeho očekávání.

„O portrétech jsem toho hodně slyšel a na internetu jsem si o bunkru udělal rozsáhlý průzkum. Nečekal jsem ale, že jich tam bude tolik. Předem jsem už viděl nějaké fotky krytu, ale tam dole je to úplně o něčem jiném. Je to úžasné. Je snem každého průzkumníka narazit na něco podobného. Nic lepšího jsem zatím asi nenašel,“ neskrývá své nadšení Halliwell, který je členem a zároveň vedoucím skupiny CJ Urbex.

Mezi namalovanými portéry můžeme vidět muže s dýmkou, ženu s kudrnatým účesem typickým pro 40. léta či muže se zbraní na zádech. Jednotlivé kresby jsou doplněné iniciály, které pravděpodobně zkracují jména vyobrazených jedinců. Halliwell je názoru, že se jednalo o zaměstnance nedalekého uhelného závodu.

„Portréty nakreslil někdo, kdo se dole skrýval během bombardování. Podle jejich detailního provedení bych tipoval, že to byli lidé ze skutečného života. Byl to nejspíš způsob, jak si někdo krátil dlouho chvíli během čekání, než se zase vyčistí vzduch,“ míní průzkumník.

Nebyly to pouze portréty, které si v tunelech získaly jeho pozornost. Na úseku asi jedné míle (1,6 kilometru) našel také staré plynové lampy, barely, které ukrývaným sloužily jako toaleta, nebo staré konvice. Na stropu zapsaná data odkazují k roku 1942 a 1943. Halliwell se domnívá, že podzemní prostor začal plnit svou funkci krátce po Mnichovské dohodě. Jeho přesnou polohu ale odmítá sdělit.

„Nechám si to pro sebe jako tajemství. Kdyby se o místě dozvěděli ostatní, portréty by nakonec někdo smazal nebo je poničil. Chci je chránit, je to kus naší historie.“

V naší galerii si tak alespoň prohlédněte fotografie, které na místě pořídil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu