válkaČeskoslovenskoobjevy

Průměrný člověk si dokáže zapamatovat kolem pěti tisíc obličejů

Průměrný člověk si dokáže zapamatovat kolem pěti tisíc obličejů
Zdroj: york.ac.uk

Kolik si dokážeme zapamatovat tváří? To se pokoušeli ve své nedávné studii zjistit badatelé z univerzity v Yorku.

Simona Knotkova 14. listopadu 2018

V běžném životě jsme nejčastěji obklopeni úzkým kruhem asi stovky lidí. Patří mezi ně naše rodina, přátelé, kolegové ze zaměstnaní a další jedinci, které v místě našeho bydliště či pracoviště pravidelně potkáváme. Ve skutečnosti zná naše paměť ale daleko více tváří. Dokážeme si vybavit tvář oblíbené populární osobnosti, člověka ze sociální sítě nebo starého spolužáka, kterého jsme už léta neviděli. Kolik si tedy asi pamatuje průměrný člověk obličejů? To se pokoušeli zjistit vědci z univerzity v Yorku.

Skupina respondentů měla v rámci jejich experimentu nejprve vypsat na papír všechny tváře, které si vybavili ze svého osobního života. Následovaly obličeje známých osobností, mezi nimiž nechyběli herci, zpěváci nebo politici. V závěrečné části zkoumání jim byly ukazovány fotografie slavných lidi, které měli rozpoznat pomocí dvou různých snímků. Závěry studie ukázaly, že rozsah naší schopnosti zapamatovat si tváře se pohybuje od tisíce až k deseti tisícům. Průměrný člověk ve své paměti tedy nosí cca pět tisíc obličejů.

„Tento rozsah může být vysvětlen tím, že někteří jedinci mají přirozený talent na zapamatování si tváří. Každý z nás věnuje obličejům druhých odlišnou pozornost a jinak zpracovává tuto informaci. Stejně tak svou roli mohlo sehrát rozdílné sociální prostředí. Někteří účastníci možná vyrůstali v hustě obydlených místech s větším společenským vkladem,“ objasňuje doktor Rob Jenkins z Ústavu psychologie na yorské univerzitě.

Dodává, že průměrným věkem respondentů bylo dvacet čtyři let. „Bylo by zajímavé vysledovat, zda existuje nějaký věk, ve kterém zapamatování si tváří dosahuje svého vrcholu. Možná shromažďujeme tváře během celého života, ale možná je taky od určitého věku už začínáme zapomínat.“

Výsledky poslouží k srovnání velikosti lidské „slovní zásoby“ obličejů se softwarem na rozpoznávání obličejů, který se používá na letištích či během policejního vyšetřování.

Další články

Zavří­t reklamu