Přes 600 let trvalo, než se prsten vrátil do rodné země původní majitelky.

Přes 600 let trvalo, než se prsten vrátil do rodné země původní majitelky. | zdroj: telegraph.co.uk


Prsten Johanky z Arku byl vydražen za více jak 10 milionů. Jedná se ale skutečně o šperk slavné mučednice?

TÉMATA: francie | středověk | johanka z arku

user-avatar

Simona Knotková

9. 03. 2016 | 12:00

Prsten, který měl patřit Johance z Arku, se přes 600 let nacházel v Anglii. Nyní byl v londýnské aukci vydražen za 297 600 liber (více jak 10 milionů korun) a vrací se zpět do Francie. Novým majitelem středověkého reliktu se stal zábavní historický park Le Puy du Fou se sídlem v Les Epesses.

Než se šperk vrátil do rodné země národní hrdinky a mučednice, vystřídal několik majitelů. Původně ho Johanka dostala ke svatému přijímání od svých rodičů. Před upálením v roce 1431 jí ho zabavil biskup Petr Cauchon, který ho předal kardinálovi Jindřichu Beaufortovi, předsedovi inkvizičního soudu. Coby válečnou kořist si ho s sebou vzal do Anglie. Do aukce se dostal už v roce 1947, kdy ho za 175 liber (přes 6 tisíc korun) odkoupil muž z Essexu. Po jeho smrti jej zdědil jeho syn. Když se ho rozhodl vydražit také on, dozvěděl se, jakou má skutečnou cenu a že se pravděpodobně jedná o prsten Johanky z Arku. Během jedné vize se Johanka měla rukou s prstenem dotknout Svaté Kateřiny.

Historikové tak soudí podle shodného nápisu Jhesus Maria a třech vyrytých křížcích. Expertíza odhadla, že prsten pochází z doby před 15. stoletím. Veřejnosti bude poprvé představen 20. března na tiskové konferenci, od půle dubna bude následně vystavován v Le Puy du Fou. Ne všichni jsou si ovšem jistí jeho autentičností. Historik a expert na Johanku z Arku, doktor Olivier Bouzy, má kupříkladu pochyby o stáří prstenu. Dobu před 16. stoletím podle něj totiž nejde s úplnou přesností určit. A to není jediný aspekt, který ho odrazuje sdílet s ostatními nadšení. 

 Francouzové slaví. Prsten jejich patronky je opět v domovině.

"Zůstávám skeptický. Mezi prodaným prstenem a tím, který patřil Johance, je zásadní rozpor. Zatímco původní byl z mědi, tento je stříbrný. Prsten se měl také dostat do rukou Burgundů. Nemáme už žádný důkaz o tom, že by ho Burgundové dali kardinálu Beaufortovi," sdělil médiím.

 

 

user-avatar

Simona Knotková

9. 03. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu