válkaČeskoslovenskoobjevy

Prsní implantát zastavil kulku a zachránil ženě život

Prsní implantát zastavil kulku a zachránil ženě život
Zdroj: sciencealert.com

Poprvé v historii byl popsán případ, kdy prsní implantát zastavil kulku. S kuriozitou, která zachránila život ženy, se setkali lékaři z kanadského Ontaria.

Simona Knotkova 12. května 2020

Nejmenovaná třicetiletá žena se dle svých slov procházela noční ulicí Ontaria, když najednou ucítila teplo a bolest na levé straně hrudi. Když shlédla dolů, uviděla krev. Pachatel, který ji postřelil, nebyl do dnešních dnů dopaden a případ je nadále předmětem policejního vyšetřování.

Žena byla ve stabilizovaném stavu převezena na úrazové oddělení. Prohlídka odhalila, že střela proletěla levým prsem a pravděpodobně se zastavila u prsa pravého, kde lékaři nahmatali útvar podobný kulce. Tyto odhady potvrdil rentgen. Přesněji řečeno – byl to prsní implantát, který se s kulkou srazil a změnil jeho trajektorii. Kdyby se tak nestalo, kulka by nejspíše mířila přímo na srdce.

„Na základě klinické trajektorie vstupu a radiologického vyhodnocení je jediným zdrojem vychýlení střely levý prsní implantát. Tento implantát překrývá srdce a nitrohrudní dutinu, a proto pravděpodobně zachránil ženě život,“ píše tým doktorů vedených plastickým chirurgem Giancarlem McEvenuem ve své studii.

K tomuto závěru dospěli použitím CT technologie s vysokým rozlišením, která analyzovala trajektorii střely. O vychýlení dráhy kulky podle nich svědčí i fakt, že na levé straně nebyla nalezena žádná zlomenina. Střela oproti tomu narazila na kost pravé strany, kde vytvořila frakturu. CT skeny odhalily také poškození plicní tkáně, ale nitrohrudní dutina zůstala nedotčená.

„Nešťastný příběh má šťastný konec v tom, že pacient utrpěl jen drobná zranění a kompletně se uzdravil,“ stojí na konci lékařského textu.

Medicínská literatura se zmiňuje nejméně o dvou dalších případech, ve kterých postřeleného člověka v minulosti zachránil prsní implantát. Teprve nyní, na příkladu zasažené Kanaďanky, byla ale medicínská rarita poprvé v historii plně zdokumentována. Celá studie vyšla v žurnálu plastické chirurgie Plastic Surgery Case Studies.

Další články

Zavří­t reklamu