I obyčejná vycházka k lékaři je pro ženu bolestivým zážitkem.

I obyčejná vycházka k lékaři je pro ženu bolestivým zážitkem. | zdroj: odditycentral.com


Prsa ženy se nekontrolovatelně zvětšují. Nikdo neví proč

TÉMATA: nemoc | prsa | ženy | thajsko

user-avatar

Simona Knotková

25. 07. 2019 | 08:18

Zatímco většina žen touží po velkých prsou, pro šestačtyřicetiletou Thajku se obří hruď stala prokletím. Z neznámých důvodů jí prsa stále rostou a způsobují jí velké bolesti.

Zvětšující se prsa zaznamenala Lam Phrai Si Nuan z thajské provincie Phitsanulok už před třemi lety. Teprve před devíti měsíci se jejich růst rapidně zvýšil a levé prso navíc začalo přerůstat to pravé. Po čase se velikosti srovnaly, ale ňadra rostou dál. Žena je už tak bezradná, že musí chodit o dřevěných berlích a prsa před sebou táhne v látkovém vaku. Každý den bojuje s ukrutnými bolestmi krku, ramen a zad.

Doktoři z nemocnice v Phutthachinaratu si s jejím stavem zatím bohužel neví rady. Přítomnost nádoru vyloučili, ale dosud nezjistili, jaká jiná nemoc by mohla za patologickým růstem prsou stát. Z toho důvodu Lam ani nemohou poskytnout potřebnou péči.

Jediným východiskem by mohlo být operativní odstranění. Pro tento zákrok ale žena nemá dostatek peněz. Finančně jí pomoci nemůže ani manžel, který se dosud léčí z motocyklové nehody a v současné době nepracuje. Lam doufá, že po zveřejnění jejího příběhu v médiích se najdou dobrosrdeční lidé, kteří by jí na operaci a adekvátní lékařskou péči pomohli přispět.

Hypertrofie prsu, lékaři popisovaná též jako gigantomastia, je sice velmi ojedinělý jev, ale v minulosti už bylo zaznamenáno několik případů. V normální míře k tomuto fenoménu přirozeně dochází během těhotenství, kdy se prsa ženy díky zvýšeným hladinám hormonu prolaktin, estrogen a progesteron zvětšují. Po porodu se ale většinou začínají postupně vracet do původního stavu.

Problém nastává, pokud je tento jev dlouhotrvající. Obří prsa způsobují svým majitelkám pocit silného nepohodlí, komplikují jim spánek i pohyb a zatěžují páteř. Velkou bolest způsobuje také natahující se kůže. Stav navíc negativně ovlivňuje jejich psychiku a sebevědomí. Dosud není přesně jasné, jaká fyzická příčina tuto abnormalitu způsobuje, a proto je nejčastějším řešením chirurgické zmenšení prsou, popřípadě jejich kompletní odstranění.

user-avatar

Simona Knotková

25. 07. 2019 | 08:18

Zavří­t reklamu