válkaČeskoslovenskoobjevy

Protest Věry Čáslavské na olympiádě. Záběry, které Československá televize zničila

„Obětovala bych všechny své dosavadní medaile za letošní vítězství. Protože nebojujeme za sebe, ale za nás za všechny. A naši lidé si zaslouží vítězství," prohlásila před odletem na olympiádu v Mexiku tehdy 26letá česká gymnastka Věra Čáslavská. Už více než měsíc okupovala Československo vojska takzvaných spřátelených armád.

Konny 4. září 2014

Věra Čáslavská v létě 1968 tvrdě trénovala, odhodlána v Mexiku na celé čáře porazit sovětské gymnastky. Chtěla se pomstít za okupaci a zvednout svým výkonem českému národu hlavu. Od chvíle, kdy poprvé napochodovala do gymnastického „ringu“, nenechala nikoho na pochybách, kdo je královnou olympijských her. S přehledem vyhrála přeskok i bradla a bezchybnou sestavu předvedla i na kladině.Jenže rozhodčí tehdy její vystoupení podhodnotili a zlato přisoudili sovětské závodnici Kučinské. Sklidili za to bouři hlasitých protestů od mexického obecenstva. To stálo od počátku na straně Čáslavské a při všech jejích vystoupeních jí nadšeně povzbuzovalo skandováním: „Vera, Vera, ra ra ra!“

Věra Čáslavská, Olympijské hry Mexiko 1968

Věra Čáslavská, Olympijské hry Mexiko 1968

Za podezřelých okolností rozhodčí zpětně vylepšili také kvalifikační skóre další sovětské závodnici Larise Petrikové, čímž ji posunuli do těsného závěsu za československou sportovkyní. Ačkoli Čáslavská zacvičila suverénně nejlepší prostná, rozhodčí přidali body Kučinské a na nejvyšší stupínek ji poslali společně za Čáslavskou. Českou sportovkyni tak dostali do poněkud hořké situace: stát na stupínku vedle sovětské gymnastky a přihlížet, jak vlajka s modrým klínem stoupá nahoru společně s nenáviděným srpem a kladivem.

Věra Čáslavská, Olympijské hry Mexiko 1968

Věra Čáslavská, Olympijské hry Mexiko 1968

„Byla jsem tak strašně ráda, že začali hrát jako první československou hymnu,“ vzpomínala Čáslavská později. Když se sálem rozezněla hymna Sovětského svazu, česká gymnastka na protest odklonila hlavu a rozlobeně hleděla do země. Vyslala tím jasný vzkaz, co si myslí o sovětské okupaci. Svět tomu porozuměl a správně to i pochopili Češi doma. Komunistické vedení Československé televize později tyto záběry zničilo.

Na rozdíl od protestujících černošských atletů Carola a Smitha mezinárodní olympijský výbor měl pro protest Čáslavské pochopení a nevyloučil ji z her.

I přes nepřízeň rozhodčích tak Čáslavská svůj nejtěžší sportovní zápas v životě vybojovala. Vyhrála gymnastický osmiboj a s celkovým ziskem 4 zlatých a 2 stříbrných medailí se stala nejúspěšnější účastnicí olympijských her!

Nejlepší momenty Věry Čáslavské z Olympijských her v Mexiku

Další články

Zavří­t reklamu