válkaČeskoslovenskoobjevy

Prostý švédský námořník se stal králem ostrova Tabaru

Prostý švédský námořník se stal králem ostrova Tabaru
Zdroj: thevintagenews.com

Carl Petterson se plavil na mořích od svých 17 let. Po šesti letech námořní služby se měl vydat do pobočky německé společnosti Neuguinea-Compagnie v hlavním městě Papuy Nové Guineji Kokopu.

Tomáš Chalupa 21. května 2019

Jeho cesta na ostrov byla ale velmi dramatická. Loď, na které se plavil, se potopila na Štědrý den roku 1904 v Pacifickém oceánu poblíž ostrova Tabar. Na Tabar sice Petterson doplaval, ale to nevěděl, že ostrov obývá domorodý kmen kanibalů. Ti jej obstoupili hned na břehu. Zřejmě by ho snědli, jenže je zaujala barva jeho očí. Ty byly modré a obyvatelé Tabaru nikdy modré oči neviděli.

Místo snězení ho tak čekalo přívětivé přivítání. Navíc dcera náčelníka se do vysokého Evropana zamilovala. A tak následovala veselka a z Pettersona se stal zeť krále Lamy. Na ostrově rozjel kokosovou plantáž a po smrti krále se sám ujal vlády. Z obyčejného námořníka se tak stal králem ostrova.

Petterson byl na ostrově šťastný. Manželství mu klapalo a stejně tak i ostrov s koprou. Lid Tabaru jej respektoval a zdálo se, že nic nemůže narušit jeho idylický život. Jenže v roce 1921 zemřela náhle Pettersonova manželka.

Po její smrti odjel na nějaký čas do Švédska, kde si našel novou ženu. Když se s ní vrátil na Tabar, zjistil, že plantáž nefunguje. Byl najednou na pokraji bankrotu. Jeho žena navíc začala velmi rychle trpět malárií, stejnou nemocí onemocněl i on sám. Z malárie se dostal, ale jeho žena nikoliv. Marně se ji snažil vyléčit, jeli kvůli tomu až do Austrálie, ale ani tam se jí nevedlo lépe a nakonec v roce 1935 zemřela ve Stockholmu. Zdrcený Petterson už se na Tabar nevrátil a zemřel o dva roky později v australském Sydney.

Petterson je považován za inspiraci Astrid Lindgrenové pro postavu Ephraima Longstockinga v jejích dětských knihách o Pipi Dlouhé punčoše.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu