válkaČeskoslovenskoobjevy

Proslulé „angličáky“ se balily do krabiček od sirek ze Sušice

Proslulé „angličáky“ se balily do krabiček od sirek ze Sušice
Zdroj: praha.eu
+ 2 fotky+ 3 fotky

Pro české chlapce v dobách socialismu byl angličák, zmenšenina reálného automobilu MADE IN ENGLAND, jedním z vytoužených vánočních dárků. Když pro něj britští návrháři hledali vhodné balení, napadlo je použít prosté krabičky od sirek. Shodou okolností to byly sirky českého výrobce SOLO Sušice a odtud pochází i název hraček Matchbox – krabička od sirek.

Václav Pokorný 20. srpna 2018

Historie dnes proslulých “angličáků” se začala psát v 50. letech minulého století ve Velké Británii v okolí Londýna. Technický inženýr John William Odell se již nemohl dívat na to, jakou zálibu si jeho dcerka Anne našla. Ráda nosila do školy v krabičce od zápalek mrtvé pavouky a brouky. Odell, který spoluzaložil v Londýně firmu Lesney na výrobu hraček, dobře věděl, že obyčejný zákaz na děti neplatí. A tak jednoho večera pro dcerku vyrobil z mosazi miniaturu jedné z plechových hraček, jež firma vyráběla – maličký parní válec.

Odell byl, jak se později ukázalo ještě mnohokrát, výborný psycholog. Skok v návycích nesmí být nikdy příliš velký. Udělal tedy hračku tak velkou, aby se podobně jako mrtvý hmyz vešla do krabičky od zápalek. Obal zůstal stejný, obsah se však lišil. Ta velikost byla důležitá ještě v jedné věci. Děti měly zakázáno nosit do školy hračky větší velikosti.

Anne přišla ze školy nadšená. Miniaturní vozítko mělo mezi spolužáky neuvěřitelný úspěch. Odell a jeho společníci se rozhodli dětského zájmu využít a začali v roce 1953 vyrábět pestrobarevná malá autíčka. Když hledali vhodné balení, napadlo je, že jedno z nejoriginálnějších by bylo v krabičce od sirek. Jako vzor pro krabičku na první modely Matchbox posloužila krabička českého výrobce zápalek SOLO Sušice. Na ostrovech se prodávala pod značkou Norvic.

Krabička od sirek ze Sušice, která se prodávala na Britských ostrovech.

Krabička od sirek ze Sušice, která se prodávala na Britských ostrovech.

Je nutné ještě říci, že se nejednalo o velikost krabičky, jakou známe u nás. Ty anglické byly výrazně větší než naše malé zápalky, ale zase menší než velké zápalkové krabičky.
Firma Lesney začala vyrábět autíčka ve statisícových sériích a díky spolupráci s distribuční společností MOKO, jejíž majitel Mojžíš Kohnstam pocházel z Čech, se stala známou po celém světě.

V Československu byly modely Matchbox velice oblíbené a daly vzniknout kromě chlapecké sběratelské mánii i novému českému výrazu angličák. Na pulty hračkářství se téměř nedostaly a většina transakcí proběhla spíše „pod pultem“. Na těch pár kousků, které byly v prodeji, se vytvořily fronty a každý zájemce si mohl koupit pouze jeden kus. Nezřídka se stávalo, že ti, na něž se dostalo, ještě honem běželi na konec fronty a doufali, že na ně ještě jedno zbude a prodavačka je nepozná. Když na vás zbylo autíčko, které jste už měli, nebyl problém je ve frontě vyměnit za jiné. Angličák patřil k nejvyšším platidlům dětského světa a výborně se hodil k pořádání závodů po koberci i na vycházce.

Miniaturní parní válec

Miniaturní parní válec

Československo bylo první zemí východního bloku, kam se modely malých autíček začaly dovážet. Ve svém sortimentu je nabízely i prodejny Tuzex. K těmto prodejnám se váže i jedna sběratelská legenda. Když v roce 1974 vypukl v pražském Veletržním paláci požár, zlé jazyky tvrdily, že požárníci přednostně zachraňovali zboží z prodejny Tuzex umístěné v přízemí. Rozbili kvůli tomu velké výlohy, oheň se mohutně rozhořel a palác byl dohašen až o několik dní později. Krátce po požáru se prý opravdu mezi sběrateli objevilo množství modelů, jež se v dotyčné prodejně Tuzex prodávaly.

Proč se právě malá autíčka Matchbox, původně jakási doplňková produkce firmy, stala celosvětovým fenoménem, není dodnes úplně jasné. Jisté však je, že za modely, které původně stály jen jednu libru, se dnes v aukcích platí i tisícinásobky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu