válkaČeskoslovenskoobjevy

Prosím, modernizuj, nabádal íránský šáh krále Saúdské Arábie

Prosím, modernizuj, nabádal íránský šáh krále Saúdské Arábie
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1929 ustanovily diplomatické vztahy Írán a království Saúdské Arábie. Ty ale až do 60. let zůstaly z různých důvodů prakticky neaktivní. V roce 1966 se je saúdskoarabský král Fajsal pokusil oživit.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2020

Třetí král Saúdské Arábie Fajsal bin Abd al-Azíz (1906–1975) zavítal na vůbec první oficiální návštěvu Íránu. Íránský šáh Rezá Pahlaví (1919–1980) mu návštěvu oplatil a navštívil zase jeho zemi na výraz bratrství a solidarity obou muslimských zemí. Později na konci 60. let odeslal šáh Fajsalovi sérii dopisů, ve kterých ho opakovaně vyzýval k modernizaci jeho země. „Můj bratře, prosím, modernizuj své království, jinak nemohu garantovat, že zůstaneš na trůně,“ psal mu v jednom listu doslova.

Fajsal mu odepsal: „Vaše výsosti, vážím si vaší rady. Mohu vám ale připomenout, že nejste král Francie a nesedíte v Elysejském paláci? Jste v Íránu a vaše obyvatelstvo je z 90 procent muslimské. Prosím, na to nezapomínejte.“

Fajsal tím chtěl poukázat na to, že prozápadní kurz, jaký nasadil v Íránu Pahlaví, nemusí akceptovat místní obyvatelstvo a naznačil, že on touto cestou nepůjde. Přesto během své vlády provedl několik ekonomických reforem, stát se za jeho vlády významně modernizoval, byly investovány velké částky do infrastruktury, zdravotnictví a školství, což bylo umožněno prudkým růstem příjmů z ropy. Ovšem jak Fajsal, tak Pahlaví se u moci nakonec neudrželi. Šáha v roce 1979 vyhnala ze země islámská revoluce, o čtyři roky dříve Fajsal podlehl následkům atentátu.

Až do konce 70. let zůstaly vztahy obou zemí velmi přátelské, až vřelé. To už dnes neplatí a Saúdové a Íránci jsou hlavní rivalové bojující o dominanci v regionu. Obě země podporují mnoho válčících stran v různých konfliktech a vždy stojí proti sobě, ať jde o válku v Jemenu nebo Sýrii.

Obě země se sice modernizovaly, ale obě současně stojí na tuhých teokratických základech. Saúdové mají jednu podstatnou výhodu v tom, že udržují vřelé obchodní i politické vztahy se Spojenými státy a Západem jako takovým. Írán naopak funguje jako solitér, jeho prakticky jediným spojencem je Rusko. I proto je dnes na spadnutí válka mezi Íránem a Spojenými státy.

Jedno je nepochybné, jak Rezá Pahlaví, tak Fajsal by se dnes nejspíše velmi divili tomu, kam obě země dospěly a jak dnes vypadají jejich vzájemné vztahy. Zejména prozápadně orientovaný Pahlaví by byl ze současné situace zřejmě hodně zoufalý.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu