válkaČeskoslovenskoobjevy

Propadlá zem v americkém městě odhalila bývalý důl. Obyvatelé domů se budou soudit

Propadlá zem v americkém městě odhalila bývalý důl. Obyvatelé domů se budou soudit
Zdroj: boredpanda.com
+ 21 fotek+ 22 fotek

Nemilé překvapení čekalo na obyvatele Black Hawk v Jižní Dakotě. Závrt odhalil jeskynní systém, ze kterého se později vyklubal opuštěný sádrovcový důl.

Simona Knotkova 18. června 2020

K propadu došlo na konci dubna v části města zvané Hideaway Hills. Několik místních se muselo kvůli náhlé situaci vystěhovat. Jak ovšem odhalil hlubší průzkum, do svých domů se už nevrátí. Z místa, které průzkumnici nejprve považovali za jeskynní systém, se později vyklubal opuštěný důl, ve kterém se kdysi těžil sádrovec.

„Věděli jsme, že se jedná o geologickou oblast, ve které by se mohly potenciálně vyskytovat jeskyně, když jsme o závrtu poprvé uslyšeli. Taky jsme věděli, že krizové řízení nemá o tomto úseku příliš mnoho informací, proto jsme se nabídli, že zjistíme rozsah problému. Hned po vstupu jsme si uvědomili, že se nejedná o jeskyni, ale o opuštěný sádrovcový důl. Prostor, do kterého jsme vstoupili, byl 4,5 metrů vysoký a přes 18 metrů široký. Po rychlém průzkumu jsme místo zase opustili,“ sdělil Nick Anderson, člen jeskyňářské skupiny Paha Sapa Grotto, která se místo rozhodla prozkoumat.

David Springhetti, jeskyňář s padesátiletými zkušenostmi, dodává: „Moje první myšlenka byla: ‚Páni, ti chudáci žijí nahoře tohohle dolu.‘ Hned bylo vidět, že se jedná o obří důl.“

Průzkumníci se do dolu vrátili další den s posílenou sestavou. Ta odhalila, že podzemní oblast postihuje více než 600 metrů na délku a přes 45 metrů na šířku, což je nejméně dvanáctka domů. Skutečný rozsah dolu bude ale ještě větší a dokáže ho určit teprve moderní technika. Jeskyňářům se celý důl nepodařilo zmapovat z důvodu zaplavených nebo propadlých chodeb. Některá místa byla také příliš nebezpečná na to, aby se do nich muži vydali.

Jedno je jasné – o místě bývalého dolu musely autority celou dobu vědět, a přesto se na něm rozhodly vystavit domy, které prodaly lidem. Majitelé postižených domů nyní společně žalují okres Meade County a stavební firmy, po kterých požadují částku v hodnotě vyšší než 75 milionů dolarů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu