válkaČeskoslovenskoobjevy

Promovaní inženýři v dobách, kdy neexistoval AutoCAD

Promovaní inženýři v dobách, kdy neexistoval AutoCAD
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Jak se dalo něco smysluplného vyprojektovat v dobách před vznikem počítačů? Bylo na to potřeba především obrovského množství papírů, natažených do rolí na dlouhé stoly. Kolem se hemžily desítky inženýrů, aby společně zvládli to, s čím si dnes hravě poradí jeden počítačový program.

Tomáš Chalupa 10. ledna 2020

Byla to nesmírně zodpovědná práce, protože jakmile jednou bylo něco zaneseno do papíru, už to nebylo možné změnit. Žádné tlačítko DELETE neexistovalo, takže pokud někdo udělal něco špatně, muselo se začít znovu.

A nemuselo vždy jít jen o chybu. Měnily se parametry a návrhy, znovu se testovaly varianty, a k tomu bylo potřeba rýsovat zas a znovu. Nekonečná, velmi úmorná, přitom precizní práce. Mimochodem první projekční dokumentace je stará 4000 let. Byl to plán na stavbu babylonského hradu.

Moderní dějiny inženýrského projektování se datují od roku 1963, kdy Ivan Sutherland vynalezl jednoduchý program, zvaný Sketchpad. Byl sice jednoduchý, ale už obsahoval všechny základní funkce, které umí i dnešní moderní CAD programy. 60. léta znamenala rozmach těchto programů, a tak na nich brzy pracovali inženýři ve společnostech jako Boeing, Ford, Citroen nebo GM. Přesto trvalo až do 90. let, než se z těchto programů stali plnohodnotní pomocníci schopní zvládnout celý projekt od začátku až do konce.

Při pohledu na fotky z 50. let, kdy člověk téměř slyší to šustění papíru, je vidět, jak ohromným pomocníkem se v projektování staly moderní programy a výpočetní technika. Bez ní by dodnes tisíce inženýrů otročili shrbení u svých stolů a donekonečna by překreslovali plány a dokumenty.

Další články

Zavří­t reklamu