válkaČeskoslovenskoobjevy

Prokletý ostrov Gaiola, místo, které svým obyvatelům připravilo zlý osud

Prokletý ostrov Gaiola, místo, které svým obyvatelům připravilo zlý osud
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ostrov Gaiola se nachází nedaleko italského pobřeží u města Neapoli. Je to malý ostrůvek, který tvoří srdce stejnojmenné přírodní mořské rezervace o rozloze 42 hektarů. Ostrůvek má velmi pohnutou historii a řeklo by se, že je to prokleté místo.

Tomáš Chalupa 11. března 2019

Ostrůvek byl obydlen už od časů Říma. Stál zde Venušin chrám, ostrov samotný se tehdy jmenoval Euplea. Prý zde učil své studenty slavný antický básník Vergilius. Další zmínka o ostrově pochází z 19. století, kdy zde byla umístěna baterie pobřežního dělostřelectva, aby chránila Neapolský záliv.

Legendy o tomto ostrově a o jeho prokletí jsou početné a sahají také daleko do minulosti. V 19. století žil údajně na ostrově poustevník přezdívaný Čaroděj. Přežíval zde jen díky tomu, že mu na ostrov místní rybáři vozili nějaké jídlo. Boháč Norman Douglas zde v té době nechal postavit rozlehlé sídlo. A Čaroděj zmizel.

Místní lidé jsou přesvědčeni, že to právě on ostrov proklel, a od té doby se začaly dít podivné věci. Vše začalo ve dvacátých letech minulého století. Nový majitel nemovitosti, švýcarský milionář Hans Braun byl nalezen mrtvý zabalený do koberce. Nedlouho po té se jeho žena utopila v moři. Další majitel Němec Otto Grunback zemřel ve vile na infarkt. Ani on si svého majetku příliš neužil. Maurice-Yves Sandoz, další majitel, spáchal sebevraždu ve švýcarském blázinci. Gianni Agnelli, bývalý šéf Fiatu, byl dalším majitelem sídla. Mnoho jeho nejbližších v té době zahynulo. Paul Getty od něj ostrov koupil a později mu unesli vnuka. Poslední z majitelů, Gianpasquale Grappone, je ve vězení pro daňové podvody.

Suma sumárum, kdokoliv na ostrově žil, dopadl špatně. Nikdo už léta sídlo neobývá, a ostrov je tak opuštěný. Má tak nevalnou pověst, že ani turisté nebo návštěvníci se na něj nehrnou. Přitom od pobřeží je to, coby kamenem dohodil, a dá se sem bez problémů dostat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu