válkaČeskoslovenskoobjevy

Prokletý film Rebel bez příčiny: čtyři filmové hvězdy zemřely za podivných okolností

Prokletý film Rebel bez příčiny: čtyři filmové hvězdy zemřely za podivných okolností
Zdroj: selvedgeyard.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Slavný kultovní snímek Rebel bez příčiny s Jamesem Deanem v hlavní roli byl zařazen mezi 100 nejlepších amerických filmů historie. Jako vůbec první ukázal Ameriku očima mladých lidí z takzvaně slušných rodin, kterým sice zdánlivě nic nechybí, přesto se bouří proti světu a maloměšťáckému způsobu života svých rodičů. Do rolí věčně rebelujích teenagerů režisér Nicholas Ray obsadil tehdy ještě málo známé mladé herce, které úspěch filmu katapultoval mezi hollywoodské hvězdy. Čtyři hlavní protagonisté za tuto hvězdnou popularitu zaplatili životem. Všichni zemřeli za záhadných, podezřelých okolností. Každý v jiné dekádě. Od té doby se o tomto filmu začalo tvrdit, že je prokletý.

blondie 16. května 2015

1. James Dean (1931 – 1955)

Představitel hlavní role Jima Starka, charizmatický a talentovaný herec James Dean, se premiéry filmu ani nedožil. Stejně jako jeho filmový hrdina i on miloval rychlou jízdu autem, a to se mu brzy stalo osudným. Ve svém novém voze Porsche 550 Spyder, jemuž dal neprozřetelně přezdívku Malý bastard, v plné rychlosti narazil do protijedoucího vozidla, když zrovna odbočovalo a které herec, oslněný odpoledním sluncem, přehlédl. Zatímco jeho spolujezdec i druhý řidič vyvázli jen se zraněním, James Dean byl na místě mrtev. Bylo mu pouhých 24 let. Premiéra filmu pak proběhla ve smutečním duchu a publikum se s hercem rozloučilo frenetickým potleskem.

Ironií osudu je, že Dean krátce před svou tragickou smrtí natáčel televizní spot, kde nabádal řidiče, aby jezdili bezpečně. Text ale trochu popletl a místo toho, aby řekl – Život, který ušetříte, může být váš vlastní – zamumlal: „Život, který ušetříte, může být můj.“ Krom toho jej řada přátel před koupí stříbrného Porsche zrazovala. Alec Guinness mu doslova prorokoval: „Jestli v tomhle autě budeš jezdit, do týdne budeš mrtev!“ Bohužel se jeho slova naplnila, a jak se časem ukázalo, Deanovo auto bylo opravdu malý bastard, který svým majitelům přinášel jen smrt a zranění. Nicméně předčasná smrt udělala z Jamese Deana popkulturní ikonu a krále teenagerů: každý kluk se tehdy chtěl oblékat, česat a chovat jako James Dean, jeho image převzal i král rokenrolu Elvis Presley, a navždy už si budeme 50. léta spojovat s nagelovanými vlasy, červenou koženou bundou a vzpurným pohledem tohoto věčného rebela.

2. Nick Adams (1931 – 1968)

Syn ukrajinského emigranta Nick Adams získal ve filmu Rebel bez příčiny sice malou roli Chicka, ta mu však pomohla nastartovat jeho hvězdnou kariéru. Po Deanově tragické smrti to byl on, kdo nadaboval v postprodukci jeho dialogy. Svezl se pak na vlně Deanovy posmrtné popularity, když stále všude prohlašoval, jací byli velcí přátelé a že propadl stejné vášni k autům jako on. To později vyvolalo spekulace o jeho sexualitě a vztahu, který s Deanem měli. Stejně vřelé přátelství jej pojilo i s Elvisem Presleym.

Jeho život se uzavřel jednoho únorového dne roku 1968. Večer se měl sejít v restauraci se svým přítelem, právníkem Erwinem Roederem, ale na schůzku nedorazil. Jeho příteli to nedá a zajede k herci rovnou domů. Vidí stát před domem Adamsovo auto a v domě rozsvícená světla, když však zazvoní, nikdo nejde otevřít. Rozbije proto okno, vnikne jím dovnitř a v ložnici najde u zdi ležet bezvládné hercovo tělo. Měl na sobě džíny, košili i boty a na dosah ruky leželo telefonní sluchátko.

Pitva pak prokáže přítomnost paraldehydu v Adamsově krvi v kombinaci se sedativy a dalšími léky, dost silná to, aby způsobila okamžité bezvědomí. Nicméně lékař při pitvě nenajde nikde žádnou stopy po vpichu jehly. Podivné je, proč herec užil lék, který se běžně používal k vyvolání spánku u osob trpících deliriem tremens, když s alkoholem neměl žádný problém a ani pitva nenašla stopy alkoholu v jeho krvi. Navíc asi měsíc po jeho smrti je Roeder spolu se svojí ženou zastřelen na příjezdové cestě k bytu. Dcera Nicka Adamse je dodnes přesvědčena, že jejího otce také někdo zavraždil.

3. Salvatore Sal Mineo (1939 – 1976)

Herec s italskými kořeny na sebe poprvé upozornil právě rolí senzitivního teenagera Johna „Plato“ Crawforda ve filmu Rebel bez příčiny, za kterou získal nominaci na Oscara a obdiv mnoha žen. Jenže byl gayem a nijak se tím netajil, byl dokonce prvním hercem v Hollywoodu, který se ke své sexuální orientaci veřejně přiznal. Tím se ovšem dostal na černou listinu Hollywoodu a bylo mu znemožněno hrát ve filmech hlavní role.

12. únoru 1976 se vracel pozdě večer z divadelní zkoušky do svého apartmá ve West Hollywoodu. Zaparkoval auto v garáži, a když zamířil ke dveřím bytu, náhle proti němu ze tmy vyskočil neznámý útočník a bodl jej přímo do srdce. Sousedé v okolních bytech zaslechli, jak křičí: „Pomoc! Pomoc! Ó můj bože!“ Někteří hned vyběhli, podívat se, co se děje. Našli jej stočeného do klubíčka v kalužině krve, lapajícího po dechu. Jeden soused se jej pokusil oživit dýcháním z úst do úst, leč marně. Když za pár minut dorazila záchranka, mohli přivolaní zdravotníci konstatovat jen smrt.

Vyšetřování zpočátku nepřineslo žádné výsledky a spekulovalo se, že vražda mohla souviset s hercovou sexuální orientací. Po roce a půl se však na policii doneslo, že jistý zaměstnanec pizzerie Ray Williams, který si tou dobou odpykával ve vězení trest za podvody a krádeže, se před svými spoluvězni vychloubal, že zabil herce Sal Minea. I když důkazy proti němu nebyly přesvědčivé, neboť někteří svědci tvrdili, že onoho večera viděli z místa činu prchat bílého muže, a nikoli černocha, byl Ray Williams uznán vinným a odsouzen k 51 letům vězení. K činu se ovšem nepřiznal a tvrdil, že herce vůbec neznal.

4. Natalie Wood (1938 – 1981)

Tragické osudy protagonistů filmu Rebel bez příčiny jako poslední zpečetila představitelka role Judy, herečka Natalie Wood. Když byla malá, zašla její matka za kartářkou přeptat se na budoucí osud své dcery. Věštkyně malé Natálii předpověděla, že bude velmi slavná, ale varovala ji, aby se vyhýbala vodě, neboť jí hrozí utonutí. Herečka sice měla celý život z vody strach, nicméně se dvakrát neprozřetelně provdala za herce Richarda Wagnera, jehož vášní bylo jachtaření a který ji od začátku jejich vztahu brával na výlety po moři. Plavba na konci listopadu roku 1981 se herečce stala osudnou. Natalie Wood v noci zmizela v temných vlnách oceánu a její mrtvé tělo v noční košili bylo objeveno na druhý den u břehu ostrova. Dodnes je záhadou, proč vlastně tu noc utonula, když měla tou dobou již spát v kajutě. Policisté velmi rychle uzavřeli případ jako nešťastnou nehodu, na níž se zřejmě podepsalo velké množství alkoholu, který herečka té noci zkonzumovala. Po letech však vyšlo najevo, že její smrti předcházela divoká hádka s žárlivým manželem, který těžce nesl, že si na loď pozvala svého kolegu z natáčení Christophera Walkena. Na základě nových svědectví proto policisté případ po letech znovu otevřeli. Je možné, že herečce tu noc do vody někdo pomohl, anebo se přinejmenším nenamáhal ji zachránit. Hlavní stín podezření padá na jejího manžela, který dlouho otálel s přivoláním záchranné hlídky.

Sal Mineo, James Dean a Natalie Wood jako Plato, Jim a Judy ve filmu Rebel bez příčiny (1955)

Sal Mineo, James Dean a Natalie Wood jako Plato, Jim a Judy ve filmu Rebel bez příčiny (1955)

Související články

Další články

Zavří­t reklamu