zdroj: www.thisiscolossal.com


Projet se s bicyklem po Mléčné dráze? V Holandsku je to možné

Cyklostezka snů – tak lze bez nadsázky nazvat kilometr dlouhý úsek pro cyklisty, který nedávno otevřeli v holandském městě Nuenenu. Tisíce kamínků vložených do asfaltu se každou noc rozsvítí do tmy a promění jej v zářící hvězdnou oblohu.

user-avatar

Ivanhoe

26. 11. 2014 | 09:00

Hvězdná obloha od Vincenta van Gogha

Cyklostezka evokuje slavný obraz „Hvězdná noc“ od nizozemského malíře Vincenta van Gogha, jenž v letech 1883 až 1885 pobýval v Nuenenu a severním Brabantu. Skládá se z tisíců drobných kamínků uspořádaných ve vířivé spirální kompozici, které jsou potaženy speciálním luminiscenčním nátěrem. Ten se spolu s LED diodami přes den nabíjí pomocí solárního panelu a v noci pak vyzařuje světlo, které svítí cyklistům na cestu.

„Je to totálně nový systém, který je soběstačný a zároveň neuvěřitelně poetický,“ okomentoval svůj nápad nizozemský designér Daan Roosegaarde. Cyklistům zaručuje nejen větší bezpečí, ale též snový zážitek podobající se jízdě po Mléčné dráze. A jak Roosegaarde poznamenal, je tento způsob osvětlení šetrnější vůči zraku i okolní přírodě.

Jde o další projekt „chytrých silnic“, na něž se studio Roosegaarde specializuje. Před měsícem představilo podél úseku dálnice v Oss svůj pilotní projekt nazvaný Zářící linie, kde k vyznačení krajnic použilo stejný fotoluminiscenční nátěr. Do budoucna chce studio vyvinout jízdní pruhy schopné automaticky nabíjet elektrické automobily a varovat řidiče před ledovkou. Řidiči, máte se na co těšit!

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

26. 11. 2014 | 09:00

Zavří­t reklamu