válkaČeskoslovenskoobjevy

Projet se s bicyklem po Mléčné dráze? V Holandsku je to možné

Cyklostezka snů – tak lze bez nadsázky nazvat kilometr dlouhý úsek pro cyklisty, který nedávno otevřeli v holandském městě Nuenenu. Tisíce kamínků vložených do asfaltu se každou noc rozsvítí do tmy a promění jej v zářící hvězdnou oblohu.

Ivanhoe 26. listopadu 2014
Hvězdná obloha od Vincenta van Gogha

Hvězdná obloha od Vincenta van Gogha

Cyklostezka evokuje slavný obraz „Hvězdná noc“ od nizozemského malíře Vincenta van Gogha, jenž v letech 1883 až 1885 pobýval v Nuenenu a severním Brabantu. Skládá se z tisíců drobných kamínků uspořádaných ve vířivé spirální kompozici, které jsou potaženy speciálním luminiscenčním nátěrem. Ten se spolu s LED diodami přes den nabíjí pomocí solárního panelu a v noci pak vyzařuje světlo, které svítí cyklistům na cestu.

„Je to totálně nový systém, který je soběstačný a zároveň neuvěřitelně poetický,“ okomentoval svůj nápad nizozemský designér Daan Roosegaarde. Cyklistům zaručuje nejen větší bezpečí, ale též snový zážitek podobající se jízdě po Mléčné dráze. A jak Roosegaarde poznamenal, je tento způsob osvětlení šetrnější vůči zraku i okolní přírodě.

Jde o další projekt „chytrých silnic“, na něž se studio Roosegaarde specializuje. Před měsícem představilo podél úseku dálnice v Oss svůj pilotní projekt nazvaný Zářící linie, kde k vyznačení krajnic použilo stejný fotoluminiscenční nátěr. Do budoucna chce studio vyvinout jízdní pruhy schopné automaticky nabíjet elektrické automobily a varovat řidiče před ledovkou. Řidiči, máte se na co těšit!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu