Meer Kat teleskop má pomoci týmu Breagtrough s hledáním mimozemšťanů, zatím bohužel byli neúspěšní

Meer Kat teleskop má pomoci týmu Breagtrough s hledáním mimozemšťanů, zatím bohužel byli neúspěšní | zdroj: livescience.com


Projekt Breaktrough nepřinesl nic, u žádné z 1300 hvězd zřejmě život nenajdeme

TÉMATA: vesmír | teleskopy | mimozemšťané

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 07. 2019 | 15:00

Ruský miliardář Jurij Milner investoval v roce 2015 sto milionů dolarů do projektu, který měl důkladně prozkoumat vesmír a pátrat po mimozemšťanech. Měl být náhradou za skomírající projekt SETI. Bohužel se zatím nepodařilo najít vůbec nic.

Na zkoumaných hvězdách nejsou žádné inteligentní civilizace, nepodařilo se zachytit žádné signály ani jakékoliv známky toho, že je ve vesmíru přítomen jiný život. Výsledkem hledání je bohužel jedno velké nic.

Podle Dannyho Price, který sepsal závěrečnou zprávu z projektu, to může být tím, že nebyly prohledány správné frekvence nebo také tím, že signály byly překryty radiovým šumem přímo na Zemi. Ale to už jsou jen dohady a teorie, hlavním výstupem jeho zprávy je to, co bylo nastíněno výše.

Hledání signálů a mimozemšťanů se věnovaly dva megavýkonné pozemské teleskopy Green Bank Telescope ve Virginii a Parkes Telescope v Austrálii. Vědci pomocí počítačů analyzovali 1 petabyte (1 milion gigabytů) dat. Zkoumali radiové i optické vlnové délky. Zaměřili se na hvězdy do vzdálenosti 160 světelných let od Země. Bylo sice zachyceno několik zajímavých nebo podezřelých signálů, ale u všech se podařilo vypátrat původ, který měli na svědomí vždy lidské výtvory, zejména satelity na oběžné dráze. Veškerá data, což bude opravdu gigantický archiv, zveřejní tým na webových stránkách a bude zdarma dostupný všem zájemcům.

Projekt ani prohledávací práce ale zdaleka nekončí, naopak. Ke dvěma teleskopům se má přidat třetí -  MeerKAT teleskope v Jihoafrické republice. V týmu prý podle Price převládá optimismus a všichni věří, že dříve nebo později na nějaké zásadní objevy narazí. „Myslím, že by to byl nejdůležitější objev v historii lidstva,“ uzavírá Price. Tak teď nezbývá než čekat a doufat, že bude mít pravdu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 07. 2019 | 15:00

Zavří­t reklamu