válkaČeskoslovenskoobjevy

Projekt Apollo měl pro amerického prezidenta zásadní význam, ukázaly dokumenty

Projekt Apollo měl pro amerického prezidenta zásadní význam, ukázaly dokumenty
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 7 fotek+ 8 fotek

Hlavním cílem programu Apollo bylo porazit Sověty v závodě o dobytí Měsíce. Ovšem americký prezident J. F. Kennedy sledoval ještě další, strategické a propagandistické plány, jak ukázaly nově objevené dokumenty. Význam mise Apollo 11 byl obrovský a v sázce bylo mnoho.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2021

Historik Dr. Muir-Harmony se probíral archivy a tajnými vládními materiály týkajícími se projektu Apollo a o svých poznatcích napsal knihu Operace Moonglow. Podle něj prezident John F. Kennedy neměl nějaký zásadní zájem na vědeckých poznatcích týkajících se Měsíce, přestože mise Apollo měla být vědeckou expedicí, ale chtěl poslat do Sovětského svazu vzkaz, že americký průmysl je daleko před tím sovětským a má mnohem větší možnosti. Šlo v podstatě o strategickou demonstraci síly a moci.

Kennedy v zápase o Měsíc volil jinou strategii než Sověti. Ti svůj program utajovali, výsledky zveřejňovali ex post pro případ, že by se něco nepovedlo, a celkově byl jejich vesmírný program kryt mlhou utajení. Kennedy naopak chtěl ohromit svět, chtěl, aby byly technologie dobře vidět, aby vše probíhalo přímo před televizními kamerami. Poselství bylo jasné: pokud dokážeme našimi technologiemi poslat člověka na Měsíc, pak dokážeme i zajistit světový mír. Tak podle Muir-Harmonyho uvažoval Kennedy a velmi mu záleželo na tom, aby popularita projektu přistání na Měsíci (samozřejmě v podání Američanů), získala celosvětovou pozornost.

Thumbnail # Apollo 11: Revoluční skok v kosmonautice i televizním vysílání
Mohlo by Vás zajímat:

Apollo 11: Revoluční skok v kosmonautice i televizním vysílání

Kennedy se naplnění své vize nedožil, protože byl zastřelen při atentátu v Dallasu. Jeho rozdělanou práci ale převzal prezident Richard Nixon, který rovněž pochopil strategický význam dobytí Měsíce jakožto exhibice vojenských a technologických schopností amerického průmyslu. Zejména kvůli válce ve Vietnamu bylo takové poselství třeba, protože tam Američané nevyhrávali a chtěli válku ukončit mírem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu