válkaČeskoslovenskoobjevy

Projděte se po Chodníku smrti. Hrůzou vám budou vstávat vlasy na hlavě

+ 9 fotek+ 10 fotek

Odstrašující přezdívku Chodník smrti dostala stezka Caminito del Rey právem. Procházka po ní stála některé odvážlivce dokonce život. Místní úřady se proto před 15 lety rozhodly polorozpadlý chodník pod pokutou 6000 euro uzavřít. To však neodradilo adrenalinu chtivé turisty se po nejnebezpečnější stezce na světě projít a dokázat si tak svou odvahu.

Ivanhoe 15. března 2015

Caminito del Rey se klikatí kolem příkrých skalních srázů ve výšce až 100 metrů nad roklí kaňonu El Chorro v jihošpanělské provincii Málaga. Stavba původně metr širokého a asi tři kilometry dlouhého betonového chodníku na železných traverzách byla dokončena v roce 1905. Vznikla nikoli jako atrakce pro turisty, ale jako pěší cesta pro pracovníky dvou místních vodních elektráren, kteří potřebovali spojnici, která by jim urychlila dopravu z místa na místo. Při slavnostním otevření jedné z elektráren se tudy v roce 1921 prošel španělský král Alfons XIII., po kterém stezka získala přízvisko Královská cesta. Jenže v následujících desetiletích se chodník postupně přestal využívat a chátral. Zábradlí se rozpadlo, beton se na mnoha místech propadl a zbyly jen ocelové nosníky trčící ze skály. Stezka se stala nebezpečnou, ale i nesmírně lákavou pro dobrodruhy, kteří si na ní chtěli otestovat své schopnosti. Došlo tu k řadě úrazů a pádů, v některých případech i smrtelných. Kvůli tomu úřady stezku oficiálně uzavřely, ale už se moc nestaraly o to, zda někdo z turistů zákaz porušuje. Loni se však rozhodly adrenalinovým šílencům jejich radovánky definitivně zarazit a chodník smrti opravit, aby byl mnohem bezpečnější. K jeho obnově byly použity dřevěné desky a kovové kotvy a v jednom úseku ve výšce 100 metrů nad řekou byla položena i skleněná podlaha, která má návštěvníkům dopřát kýžené vzrušení z výšky.

Nový chodník se otevře už o těchto Velikonocích (29. března) a první tři měsíce bude vstup pro turisty zdarma. Adrenalinové zážitky, jaké můžete vidět na videu a při nichž tuhne krev v žilách a vstávají vlasy hrůzou na hlavě, tak již budou navždy patřit minulosti.

Další články

Zavří­t reklamu