válkaČeskoslovenskoobjevy

Projděte se nejkrásnějším květinovým parkem Evropy, který je poprvé za 70 let bez lidí

Projděte se nejkrásnějším květinovým parkem Evropy, který je poprvé za 70 let bez lidí
Zdroj: boredpanda.com
+ 27 fotek+ 28 fotek

Koronavirová epidemie a s ní související sociální izolace dorazila také do nizozemské zahrady Keukenhof. Rozkvetlý park bez lidí zdokumentoval tamní fotograf.

Simona Knotkova 4. května 2020

„Jako pravý Nizozemec jsem velkým fanouškem květin. Jako fotograf krajiny si každé jaro najdu čas na fotografování nizozemských květin a jejich krásu pak ukazuju celému světu. Většina z vás nejspíše zná Keukenhof, nejkrásnější tulipánovou zahradu na světě. Každý rok ji navštíví miliony turistů. To je opravdu velké číslo, když uvážíte, že zahrada je otevřená jenom na jaře. Každý rok se skupina tvrdě pracujících lidí stará o to, aby zahrada vypadala co nejlépe, a stejně tak tomu bylo i letos. Tento rok je ale ‚speciální‘. Poprvé za 71 let je Keukenhof zavřený. Květiny oproti tomu vypadají pořád úžasně a dostává se jim stejné péče a pozornosti jako jindy. Oddaní zahradníci dělají práci, na kterou jsou zvyklí. Příroda je totiž i bez lidí pořád tady,“ píše na úvod fotograf Albert Dros, přispěvatel serveru Bored Panda, kde sérii fotografií zveřejnil.

Nizozemec má za sebou už bohaté fotografické zkušenosti. Jedna věc se mu ale až do letošního roku nikdy nepodařila – vyfotit největší květinový park v Evropě bez davu lidí.

„Tulipány fotím odjakživa, hlavně na venkově. Fotil jsem je už ze všech možných úhlů, jaké si jen dokážete představit, ale pořád tu byla jedna věc, o které jsem snil: Keukenhof bez lidí. Až do dubna tohoto roku se to zdálo být nemožné. Kvůli covidu-19 museli ale všichni návštěvníci a turisti zůstat doma a já věděl, že tohle bude má jediná šance, jak toho dosáhnout. Kontaktoval jsem Keukenhof a řekl jim o svém přání. Byli velmi ochotní a povolili mi den focení.“

Co by to bylo za nizozemskou zahradu bez pověstného větrného mlýna?

Co by to bylo za nizozemskou zahradu bez pověstného větrného mlýna?

I když bylo focení za daných světelných podmínek náročné, Dros si jedinečnou šanci projít se prázdným parkem užil především jako pozorovatel.

„Letos jsme v Nizozemsku zažili snad ten nejvíce slunný duben všech dob, takže květiny vyrašily brzy. Fotografování za denního světla a za silného svitu bylo pro mě celkem výzvou, ale na chvíli zapomeňme na celé fotografování. Procházet se tam úplně sám, jen za zvuku ptáků a za neuvěřitelné vůně všech těch květin – to bylo samo o sobě zážitkem. Chvílemi jsem jenom seděl vedle květin a několik minut si užíval přírodu. Bylo to magické.“

Na závěr dodává: „Škoda, že z fotek nemůžete cítit tu vůni.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu