válkaČeskoslovenskoobjevy

Prohrála Napoleonovi bitvu u Waterloo erupce sopky?

Prohrála Napoleonovi bitvu u Waterloo erupce sopky?
Zdroj: iflscience.com

Waterloo byla bitva, ve které Napoleon naposled roztočil velké kolo osudu, a prohrál. Jeho vojska nedokázala porazit semknuté anglické šiky a v závěru ani čerstvé pruské pluky. Ovšem někteří vědci se domnívají, že Napoleonovi prohrála tuto zásadní bitvu erupce sopky.

Tomáš Chalupa 17. června 2020

Onoho 18. června roku 1815 bylo u Waterloo velmi vlhko a blátivo, což dávalo taktickou výhodu defenzivě Britů, zatímco komplikovalo přesuny Napoleonova vojska. Po dva předchozí měsíce totiž celou Evropu skrápěly nebývale intenzivní deště. Všude bylo tolik bláta, že se do něj bořily koně i povozy. V takovém nečase se dá velmi těžko zdolávat odhodlaný nepřítel, kterému stačí stát na místě.

Za deště a celkovou dlouhodobou nepřízeň počasí může podle vědců erupce sopky Mount Tambora nacházející se v Indonésii. Ano, 13 tisíc kilometrů od Waterloo došlo k události, která zřejmě výrazně ovlivnila průběh bitvy. Erupce byla mimořádně silná a rozprostřela nad Zemí vrstvu prachu, která se nacházela ve výšce 50 kilometrů. Plyny, které se při erupci rovněž uvolnily, vytvářely v atmosféře aerosol a ten zase ovlivnil klima po celé planetě.

Erupce Mount Tambory trvala neuvěřitelné čtyři měsíce. Jde o největší erupci vulkánu v dějinách lidstva. Na ostrově Sumbawa zabila 100 tisíc lidí. Zničila také mnoho budov, další spadly pod nánosem popela a prachu, kterého bylo v oblasti enormní množství.

Globálně klesly kvůli erupci teploty o 3 stupně Celsia. Rok 1816 se nazýval Rok bez jara, protože počasí odpovídalo stále spíše zimě nebo podzimu. Severní Afrika a Evropa se topily v blátě. A v blátě se topili také Napoleonovi vojáci u Waterloo. Je samozřejmě velmi sporné tvrdit, že by Napoleon vyhrál, pokud by bylo v den bitvy jiné počasí, ale historici se shodují, že mu rozhodně nehrálo do karet. Navíc bitva u Waterloo byla specifická v tom, že Napoleon musel neustále útočit, zatímco Britové jen stáli ve svých karé a bránili se. Je jasné, že v takové situaci počasí obráncům nahrává a útočníkům škodí. Současně je ale podle historiků velmi pravděpodobné, že i kdyby Napoleon u Waterloo vyhrál, celou válku by následně stejně prohrál. Francie už byla válkou zcela vyčerpaná a proti císaři stála koalice největších evropských mocností, kterou už by nedokázal zřejmě srazit na kolena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu