válkaČeskoslovenskoobjevy

Havajské pralesy jsou plné rezavějících vraků aut, místní se jich takto zbavují

Havajské pralesy jsou plné rezavějících vraků aut, místní se jich takto zbavují
Zdroj: amusingplanet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Na Havaji se rozšířil poměrně nepěkný zlozvyk. Pokud vaše auto doslouží, tak ho prostě odvezete někam do pralesa a tam ho necháte. Vláda ostrova pak musí každoročně utratit desítky tisíc dolarů, aby tato auta vytáhla a řádně zvrakovala. Zdaleka to ale nestačí na všechny, a spousta vozů tak rezaví uprostřed nádherných pralesů.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2020

Problém Havaje je, že nemá příliš mnoho skutečně stálých obyvatel. Mnoho z nich tráví na ostrově jen část roku nebo takzvaně pendluje. A právě tito lidé nejčastěji nechávají svá auta ležet ladem, místo aby je prodali nebo odvezli na vrakoviště. Někteří tvrdí, že byrokracie spojená s likvidací vozu je příliš velká.

„To už je lepší přepádlovat kanál Molokai, než se domluvit s DMV (registrační úřad). Potřebujete tři dokumenty – registrační formulář, značku a technický průkaz. Je náročné si hlídat všechny tyto dokumenty. Je to absurdní. Pokud chcete obnovit registraci vozu, potřebujete absolvovat technickou kontrolu a tu nemůžete absolvovat bez platné registrace, “ říká k tomu místní novinář David Morgan. Chtělo by se dodat, ať zajede do České republiky a teprve pozná, co je to ta pravá byrokracie.

Německý fotograf Thomas Strogalski je jedním z mála, kteří v této situaci vidí nějakou poetiku a vypravil se na ostrov fotografovat právě tato odložená rezavějící auta. „Fascinuje mě myšlenka, že nakonec to tu opět ovládne příroda a ne člověk,“ říká Strogalski s tím, že právě auta rezavějící v okolní zeleni jsou předznamenáním toho, jak to jednou všechno s lidskými výtvory dopadne. Příroda zkrátka zvítězí.

Další články

Zavří­t reklamu